Kehakaal

Anonüümne

16. juuni 2012

Kehakaal

Tere.Mul on suur mure.Olen 53aastane ja olen ülekaaluline.Kaalun 98kg.Olin siis mõni kuu tagasi 102 .Mulle meeldib teha kepikõndi.Aga vot selle söögiga on probleem.Ma ei oska süüa,kuigi söön vähe 3korda päevas,aga kaal ei taha ikka alla minna.Et äkki saaks nõu kuidas ja mida süüa.Selle kõrge kaalu pärast on vererõhk kõrge,kolesterool on kõrge.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Probleem võibki olla nn väheses söömises. Õige oleks süüa pigem korraga küll väiksemaid koguseid, aga sagedamini. Samuti on söögil ja söögil vahe. Näiteks köögivilju võib korraga ära süüa pool kilo, saades sellest vaid umbes 125-150 kcal, olenevalt valmistusviisist. Sama koguse energiat annab 100 grammi kartulisalatit või umbes pool Moskva saiakest. Soovitan toitumisprogrammiga analüüsida, kui palju energiat saate, kas põhitoitainete (valgud-rasvad-süsivesikud) omavaheline tasakaal on paigas ning kas saate piisavalt kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Kõik need tegurid mängivad rolli nii ainevahetuses kui seeläbi ka kaalu langetamises. Oluline ei ole mitte koguseliselt vähe süüa, vaid süüa õigest toidust kõht täis, saades seejuures vajadusest ca 500 kcal vähem energiat. Päevane energia saamine võiks Teile jääda umbes 1700-1800 kcal kanti, see muidugi sõltub füüsilise aktiivsuse tasemest. 
Põhirõhk peakski olema köögiviljade söömisel, mida võib päevas julgelt vähemalt kilo ära süüa. Lisaks paar puuvilja, täisteratooteid, piima või piimatooteid, midagi grupist liha-kana-kala-muna ning veidi lisatavaid toidurasvu õli või seemnete-pähklite näol. Mida eelistada, saab teada toidupüramiidi ja valgusfoori tabelit vaadates. Kaalulangetamiselt on täpsemalt juttu siin.