Kehakaal

Anonüümne

13. detsember 2014

Kehakaal

Milline on ideaalkaal 20a noormehele, pikkusega 190 cm? Hetkel kaalun 73kg, kunagi olen olnud tõsiselt alakaalus, aga usun, et normaalsem kaal on tekkinud tänu lihasmassile peale treeninguid (vähemalt 48 km päevas järjest rattaga, vahel isegi kõik kokku üle 100 km päevas, arvestatud gpsi kasutava spordirakendusega+muu sport). Tuleb tunnistada, et olen üldiselt üsna kondine va käed ja jalad. Süüa võiks kogu aeg või mitu päeva üldse mitte, sest isu pole. (Toitumishäire?) Vahet ei ole kas söön või mitte, külge ei jää midagi, olen söönud viimased 2 kuud pannil valmistatud friikartuleid, kuid kehakaal on ikka sama. Tekkinud on 2 aastat kestvad unehäired, mis ei lase öösiti magada, see on põhjustatud sellest, et suvel sõitsin rattaga igal öösel (vähem liiklust, pole segavaid inimesi), unerohtu kasutada ei julge ja “Hea une” tabletid ei mõju ka 5 tk korraga võttes (rohkem ei julgenud). Unerežiimi rikub veelgi rohkem ära pidev kelladega jänderdamine, tihti kipub öö ja päev vahetusse minema (magus uni saabub siis kui teised hakkavad ärkama ja kell äratuskell heliseb). Kui hommikul magama jään magan õhtuni välja, rekord on olnud ärgata kell 9 õhtul (14h järjest ja jälle kogu öö üleval, rütm on sees, et siis teen rattaga trenni ja isegi kui katkki jätan, pean kasvõi jalutama minema). Olen olnud ka 1-2 ööpäeva järjest üleval, et asja paika saada, kuid mõne aja möödudes taastub endine režiim. Äkki ei mõju ka looduslikud unerohud, proovitud on rahustavaid teid meega.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

20-aastane 190 cm pikk noormees võiks kaaluda vahemikus 67-90 kg, et olla normaalkaalus. Saan aru, et unehäired on seotud kaudselt toitumisega ehk siis tänu sellele, et olete üritanud kaalus juurde võtta läbi sportimise, mida saite teha ainult öösiti. Kõigepealt peaksite alustama enda päevarežiimi paikapanemisest ja katsuma saavutada seda, et magate öösiti. Treeninguid ei tasu kindlasti unarusse jätta, kuid võib-olla tuleks valuda ala, mida saaks harrastada ka päevasel ajal. Kaaluprobleemid (nii üle- kui ka alakaal) võivad olla tihti seotud stressiga, magamatusega, aga ka valede toitumisharjumustega. Mõni inimene ongi pisut kondisem ning kiirema ainevahetusega ning sellega tuleb leppida. Katsuega lihtsalt süüa võimalikult normaalselt, mitte pidevalt kehakaalu pärast muretsedes.  
Kui Te ise ei suuda oma unerežiimi paika saada, soovitan abi saamiseks pöörduda esialgu perearsti poole, kes vajadusel suunab Teid õige spetsialisti poole.