Tervislik toitumine

Anonüümne

30. jaanuar 2013

Tervislik toitumine

Tere, luban endale pidevalt, et hakkan “homsest” korralikult toituma. Alustan päeva korralikult- pudru ning puuviljaga, ka koolis söön tervislikku sooja sööki. Kõik on justkui korras, mul on olemas korralik toitumiskava. Luban ka, et lähen lisaks trenni õhtupoole. Kojujõudmise hetkest toimub aga muutus. Nimelt tulevad pähe mõtted stiilis: “vahet ju pole- jätan ainult TÄNA trenni ära” või “olgu, ma ostan TÄNA, ja ausõna viimast korda, seda šokolaadi.” Ja nii ma lubangi, pidevalt. Vahepeal isegi õnnestub keskmiselt 3 päeva tervislikult elada ja rõõmuga trennis käia, kuid siis ma murdun, nagu alati. Tean, et mul on halb komme arvuti või teleka taga automaatselt, ilma mõtlemata, süüa- selle lõpetasin teadlikult ära, kuid ikkagi tekivad need jubedad söömishood. See on nagu nõiaring, millest ma lihtsalt ei suuda end juba aastaid välja murda. Ma tõesti soovin muutuda, kuid midagi teen ma valesti, kas on see siis ikkagi tahtejõu puudus või laiskus. Ma ei oska end enam aidata. Kuidas ma peaksin edaspidi käituma, mida muutma- ehk siis kuidas end ISE aidata? (Ma tõesti ei kavatse minna kellegi juurde jutule oma murega. Seetõttu ka see tekst, mille ma siia kirjutasin. Liigsöömist ei peeta ikka veel “päris” söömishäireks, nagu ma näen seda väga paljudelt söömishäiretele pühendatud internetiartiklitelt. Ka vanem perearst, kellel on võim suunata probleemne isik psühholoogi poole, arvaks ilmselt sama ning sinna see inimene oma murega jääkski. Tasuline kliinik on kahjuks aga liiga kallis.)

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Teie kirjelduse põhjal on raske panna diagnoosi, kas on tegemist liigsöömise toitumishäirega või mitte. Paljud inimesed maadlevad sellega, et tahavad süüa palju või asju, mis neile maitsevad, kuid mida ei peaks just väga sageli sööma. Kuna teadvustate endale, et Teil on probleem, siis usun, et saaksite siiski ise ka sellega hakkama. Et oma toitumist muuta, on vaja päris mitut asja – teadmisi, tahtejõudu, järjepidavust, korrapärasust jm. Teadmisi leiate siitsamast lehelt, kui lähete Toitumise põhitõed rubriiki. Sealt leiate õpetusi nii söömise kohta üldiselt, kui vajadusel ka selle kohta, mida silmas pidada, kui on soov kaalu alandada. Mida kõige enam vajate, on see, et suudate püstitatud eesmärkidest ka kinni pidada. Kas olete proovinud pidada toidupäevikut? See võib tunduda esmapilgul keeruline, kuid kui päevast päeva üles kirjutada kõik, mida sööte, siis oskate seda ka ise korrigeerida. Igapäevaselt tasub vaadata ainult energia saamist, teisi toitaineid tuleks vaadata nädala või isegi 10 päeva keskmisena. Kindlasti aga tuleb kõiki toitaineid toiduga saada, kuna muidu ainevahetus ei toimi korralikult ning võivad tekkida ka erinevad tervisehädad. Energia tarbimine ei tohi olla liiga madal. Esiteks tekitab see ühel hetkel järelejätmatu söögiisu ning teiseks arvan ka organism, et olete näljas ning pigem üritab allesjäänud varusid organismis kinni hoida. Toituma peab regulaarselt – 3 põhitoidukorda ning paar oodet päevas. Pikki söögiaegade vahesid jätta ei tohi. Kui on näljatunne (mitte segi ajada isuga, mille võib tekitada ainuüksi toidu nägemine, lõhn vm), siis tuleb ka midagi süüa – parimad näljapeletajad, kui söögiaajani on veel aega, on köögiviljad. 500 grammi köögivilju annab umbes sama palju energiat kui umbes 3-4 šokolaadikompvekki, kuid kumb täidab rohkem kõhtu? Seega, söömiseks tuleb valida õigeid asju. Neid, mis annavad vähe energiat, kuid palju teisi toitaineid ning täidavad kõhtu. Kui näljatunde tekkimisel ei sööda, siis süüaksegi järgmisel toidukorral liiga palju või on käegalöömise tunne kergem tulema, sest tundub, et normaalne söömine on liiga keeruline. 
Kui aga siiski oma jõududega toime ei tule, siis on mõnikord abi, kui kaalu langetatakse grupis, nt Figuurisõpradega liitudes. Langetades kaalu koos grupiga, on motivatsioon suurem. 
Söömishäirete raviga tegeleb Tartu Ülikooli kliinikumi Psühhiaatriakliinik, mis ei tohiks olla tasuline.