Kehakaal

Anonüümne

2. veebruar 2011

Kehakaal

Tere!

Kas last imetades peab kaalus alla võtma ja alakaloraaziga toituma, nagu toitumisnõustajad tavaliselt kirjutavad? Ma ei võtnud rasedusega rohkem juurde kui lapse kaalu ega pole 5 kuu imetamise jooksul alla võtnud, pigem 2-3 kg juurde võtnud. Kehamassiindeks on 23 ja päevane kaloraaz on 3500 ringis. Samas on mul kolesterool liiga kõrge ja seedehäired, mille pärast olen mures. Kas nii palju söömine imetamise ajal on tervisele kahjulik?

Aitäh!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kindlasti ei pea imetav ema toitumist piirama alla soovituse, et imetamise ajal kaalust alla võtta. Küll aga peab ta jälgima, et ei sööks ka üle soovitatava koguse, kuna liigselt söödu, mida organism ära kulutada ei suuda, ladestub rasvana ning sellest ka kehakaalu tõus. Kehamassiindeks 23 näitab normaalkaalu. Kuna ma ei tea Teie täpset kaalu ning füüsilist aktiivsust, siis on raske öelda, kas 3500 kcal on Teie jaoks liiga palju või mitte. Üldiselt peaks last imetav ema sööma umbes 600 kcal võrra enam kui samade mõõtudega ja sama füüsilise aktiivsusega last mitte imetav naine (energiasoovituse saab välja arvutada toitumisprogrammis leiduva kalkulaatori abil). Mulle tundub, et 3500 kcal võib olla pisut liiga palju ning seetõttu oletegi juurde võtnud. Imetava ema toitumisest saab lähemalt lugeda ka neile mõeldud toitumissoovituste raamatust.
Kolesterooli tõusu võib põhjustada liiga suur küllastunud rasvhapete ning liiga väike kiudainete sisaldus toidus, samuti ka liiga väike füüsiline aktiivsus.