Tervislik toitumine

Anonüümne

3. oktoober 2013

Tervislik toitumine

Heil,

Tahtsin küsida millal eestis muudetakse naeruväärne d-vitamiini 400 iu soovitus ära? Toitumine.ee lehel d vitamiini all ju päris sõge tekst, kus väidetakse, et toidust saab piisava koguse d vitamiini – naljanumber!
Näiteks Kesk-Euroopas arstid panid ette, et täiskasvanud inimene vajab 800-2000 iu päevas (http://www.vitamindcouncil.org/vitamin-d-news/new-vitamin-d-recommendations-set-by-panel-of-experts-in-central-europe/)
Ja Kesk-Euroopa meist päikselisem… Lisaks muidugi on see suht konservatiivne soovitus. Talvel meil vaja 4000 iu päevas – nii arvavad näiteks paljud eksperdid. 
Ise hakkasin veebruarist tarvitama 5000 iu-10 000 iu päevas ja siiani elan ja sain ka kevadeks väga hea D3 konsentratsiooni veres.
Eraldi teema veel sellega ka, et eestis keelatud mõjus D3, inimene peab tellima selle USA-st või tooma lähiriikidest, kus piiranguid pole.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele küsimusele vastab Tervise Arengu Instituudi Mittenakkushaiguste osakonna juhataja Anneli Sammel: “Kõik meie toitumisalased infomaterjalid (kaasa arvatud veebileht) tuginevad riiklikult tunnustatud tõenduspõhistele toitumissoovitustele. Ka teie poolt viidatud soovituslik kogus 400 IU (7,5 – 10 µg) põhineb Eesti riiklikel toitumissoovitustel. Meie praegused toitumissoovitused tulenevad 2004.aasta Põhjamaade toitumissoovitustest. Põhjamaade toitumissoovituste väljatöötamisel osalevad Taani, Rootsi, Soome, Islandi ja Norra toitumisteadlased. Põhjamaade toitumissoovitusi vaadatakse üle regulaarselt, et käia kaasas uuemate teadusuuringutega. Hetkel tegelevad nad taas toitumissoovituste uuendamisega. Meil on nendega hea koostöö, sest väikeriigina ei ole meil piisavalt ei majanduslikke ega ka inimressursse, et tegeleda sellisel tasemel teadusülevaadete koostamisega.
Vitamiini D soovituslik kogus on kindlasti üks enim vaidlusi tekitav küsimus ka Põhjamaade teadlastele. Usume seda, et vastavalt rahvusvahelistele üldtunnustatud reeglitele läbi viidud teadusülevaadetele, kaasajastatakse ka vitamiini D soovitus, kui selleks on alust. Seda soovitust arvestame me kindlasti ka Eesti soovituste uuendamisel. Põhjamaade geograafiline lähedus ja klimaatilised tingimused peaksid olema ka meile sobivaimad, et teha selle põhjalt järeldusi. Pärast seda, kui oleme Eesti spetsialistide seas avaliku arutelu käigus otsustanud sisse viia vitamiini  D puudutava muudatuse riiklikes toitumissoovitustes, siis kooskõlastame ka toitumine.ee leheküljel oleva info toitumissoovitustega. Kuna aga antud protsess ei ole veel lõppenud, siis kehtivad praegused toitumissoovitused, mille põhjal on koostatud meie teemakohased infomaterjalid.
Põllumajandusministeeriumi andmetel on teie poolt mainitud D3 preparaat kättesaadav ka Eesti apteekides.”