Kehakaal

Anonüümne

19. august 2012

Kehakaal

Hei,

Palun pisut nõu. Olen diabeetik (II), naine, 35 a, 166 cm. Kuna kehakaal on viimase aastaga tõusuteel olnud, siis hakkasin toitumispäeviku abil oma päevast kaloraaži jälgima. Diabeediõe soovitusel 1600 kcal päevas. Selle tulemusena on kehakaal 6 nädalaga langenud 6 kg, 75,3 pealt 69,3 peale. Igati positiivne ja soovitusliku kaalulangetamise normi piires. Ideaalkaaluks ca 60 kg.
Selle (ja muud parameetrid) mõõtnud aparaat teatas aga päevaseks soovituslikuks kaloraaziks 1400 kcal. Tundub pisut kahtlane :) Kui 1600 kcal juures on kaalulangus olnud 1 kg nädalas, siis kas selline energiakogus võiks olla siiski piisav jätkuva kaalu alandamise jaoks? Erinevad kalkulaatorid internetis annavad väga seinast seina tulemusi (1200 kcal-2200 kcal).
Ning mis võiks olla 60 kg kehakaalu säilitamiseks maksimaalne energiatarbimine?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kui lähtuda kehamassiindeksist, siis peaks 35-aastane naine 166cm juures kaaluma maksimaalselt 68kg, et olla normaalkaalus. Loomuilikult on parem olla veel paar kilogrammi allapoole seda, kuid 60kg ei ole kindlasti kaal, mille iga hinna eest saavutama peaksite. Kaalust olulisem on see, et inimene oleks treenitud – tal oleks piisavalt lihaseid ning vähem sisemist rasva. 1600 kcal allavõtmiseks on igati mõistlik soovitus, sest see on viimane piir, mille juures väga hoolika toiduvaliku puhul on võimalik kõik vajalikud toitained kätte saada ainult toidust. Samuti on hästi sobilik kehakaalu languse tempo 0,5-1kg nädalas. 
60 kg juures võiks olla maksimaalne energiatarbimine päevas 1900-2100 kcal vahel, kuid see on individuaalne ning sõltub väga palju füüsilisest aktiivsusest. Kõige lihtsam viis selle leidmiseks on sisestada kuu aja jooksul igapäevaselt oma toitumine toitumisprogrammi, kirjutada üles kaal iga päev ja vaadata, kui kuu keskmine energiatarbimine on 2000 kcal, kas kehakaal siis vaadeldud kuu ajaga tõusis, langes või jäi paigale ning vastavalt sellele oma toitumist korrigeerida. Silmas tuleb pidada ka seda, et vanuse suurenedes ainevahetuse kiirus aeglustub ning seetõttu tuleb aeg-ajalt oma nn soovituslikus energiakoguses teha korrektiive. Lisaks päevasele energiatarbimisele tuleks jälgida ka seda, et valkude-rasvade-süsivesikute omavaheline tasakaal (nt nädala keskmisena) oleks paigas ning toidust saadud soovitustele vastav kogus kiudaineid, vitamiine ja mineraalaeineid, kuna neil kõigil on oluline roll ainevahetuse toimimises.