Tervislik toitumine

I.

30. juuni 2016

Tervislik toitumine

1. Kas on normaalne, kui süüa päevas 3 Valio profeel kohupiimakreemi ja kas see on magusainete seisukohalt ohutu? 2. Mis mõju magusained kehale avaldavad? 3. Mis juhtub, kui keha saab liigselt valku? 4. Mida arvate toitumiskeskkonnast fitlap.ee, kas seda võiks järgida? 5. Millele võib viidata pidev isu kohupiimade/jogurtite (kreeka, maitsestamata, rasvatu) ja kodujuustu järgi? Ja samuti suur isu maapähklivõi järgi?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Magusained kuuluvad toidu lisaainete (E-ainete) hulka. Enne lisaaine kasutusele lubamist toidus hinnatakse aine toksikoloogiat. Seega, toidus võib kasutada vaid selliseid lisaaineid, mida on kontrollitud ning mis on lubatud koguses ja ettenähtud eesmärgil kasutades tervisele ohutud. Magusainete mõju kehale sõltub millise magusainega tegu on. Osad (nt mannitool, sorbitool, laktitool) põhjustavad suurtes kogustes kõhulahtisust, aspartaam võib põhjustada allergiat ja meeleoluhäireid jne. Täpsemalt saab lugeda siit.
Valio profeel ananassikreem annab valke 100 g kohta 10,7 g, seega 600 grammi kohta ligi 65g. 2000 kcal energiavajaduse korral jääb valkude vajadus (10-20% energiast) vahemikku 50-100 grammi valke päevas. Seega, ainuüksi kohupiimast saadud valgukogus jääb soovituslikku vahemikku, küll aga tuleb arvestada, et valke saame peaaegu kõikidest teistest toitudest ka.
Kahjuks ei ole fitlap.ee keskkonnaga kursis. Kui on soov kaalu langetada, siis on vaja õppida õigesti toituma ning muutused peavad saama elustiiliks. Igasugune toitumiskava on vaid ajutine (see võib olla isegi väga hästi toimiv lühikese aja jooksul), kuid kui sellega ei kaasne teadmisi ja elustiili muutust püsivalt, on tulemusedki vaid lühiajalised. Enda menüüd saate analüüsida ka Tervise Arengu Instituudi loodud internetipõhise toitumisprogrammiga, mille kasutamine on kõikidele tasuta, peab vaid registreeruma, et saada endale oma konto, kuhu salvestuvad kõik teie sisestatud andmed, mida teised keegi ei näe.
Seda, millest ühe või teise toidu järele isu on tingitud, on väga keeruline selgitada. Kui organism ei ole veel nö ära rikutud, siis see võib viidata mõne toitaine puudusele, mida just neist toitudest saab, kuid pigem on tegemist lihtsalt sellega, et need  toidud teile väga maitsevad ja seetõttu ka pidev isu nende järele.