Menüü

Tsöliaakia

Tsöliaakia on päriliku eelsoodumusega krooniline autoimmuunhaigus, mille korral nisu-, rukki- ja odravalkude poolt vallandatavad reaktsioonid põhjustavad peensoole limaskesta kahjustuse.

Tsöliaakia kujunemisel on kesksel kohal gluteen, mis on nisus, rukkis, odras, nende ristandites ja saadustes olevate teraviljavalkude prolamiinide (gliadiin (nisus), sekaliin (rukkis), hordeiin (odras)) ja gluteliinide (nisus gluteniin) kompleks. Tihti arvatakse ekslikult, et gluteen ongi nisuvalk.

Nisu puhul näiteks:

Teraviljadest on nisu kõige kahjustavama toimega peensoole limaskestale oma suure gliadiinisisalduse tõttu.  Geneetilise eelsoodumusega inimesel tekib nisu tarvitades immuunvastus gliadiinile, mis viib sümptomite tekkeni. Tekivad gliadiinivastased antikehad, mis „ründavad“ peensoole limaskesta. Kuna peensoole limaskesta hattude kaudu imenduvad organismi toitained, võib kujuneda kahjustunud peensoole limaskestaga tsöliaakiahaigel erinevate toitainete vaegus. Kaer on tsöliaakiahaigele üldiselt ohutu (kui ei ole tegemist kasvatamise ja tootmise käigus tekkinud ristsaastumist gluteeniga), kuid väga väikesel hulgal tsöliaakiahaigetest tekib immuunvastus ka kaerale.

Tsöliaakiat diagnoositakse ainult eriarsti poolt verest autoantikehade määramise ning vajadusel soole limaskestast võetud biopsia teel.

Enne diagnoosimist ei tohi pidada gluteenivaba dieeti, kuna sellisel juhul ei ole võimalik tsöliaakia diagnoosi kinnitada.

Esmasel diagnoosimisel tuleks lisaks määrata ka erinevate mikrotoitainete tasemed, et vajadusel kujunenud defitsiiti ravida (nt D-vitamiin, folaadid, raud, B12-vitamiin).

 Gluteenivaba toitumine

Tsöliaakia ravi alustala on gluteenivaba dieet, mida peab järgima kogu elu.

 Gluteenivaba toitumine (gluteenivaba dieet) on toitumisviis, kus välistatakse kõik gluteeni sisaldavad toidud ning lisaks ka toidud, mis on valmistatud gluteeni mitte sisaldavatest teraviljadest, kuid mis on tootmise käigus gluteeniga saastunud (nt kaer või mais). Gluteenivaba on toit, mille gluteenisisaldus on kuni 20 mg/kg kohta. Gluteenivaba dieedi järgimine võimaldab soolestikul paraneda. Gluteenivaba dieedi mittejärgimisel kahjustub peensoole limaskest uuesti ja tekivad jälle haigusnähud.

Oluline on, et hoolimata piirangutest oleks toitumine tasakaalustatud ja mitmekesine. Gluteenivaba dieet võib sageli jääda kiudainetevaeseks ning seetõttu tuleks jälgida, et menüüs oleks rohkelt kiudaineid sisaldavaid toiduaineid. Samuti on gluteenivabade dieetide puhul täheldatud madalat valgusisaldust, kõrget rasvasisaldust ning ebapiisavat tsingi, magneesiumi, raua, kaltsiumi, folaatide ja D- ning B12-vitamiini saamist.

 Vali oma toidulauale järgmised toidud

  • teraviljadest riisi, tatart, maisi, hirssi, gluteenivaba kaera  
  • kõiki köögi- ja puuvilju (sh kaunvilju), marju, mahlasid, aedviljajahusid
  • piima ja piimatooteid
  • liha, mune, kala (kuid mitte teatud liha- ja kalatooteid)
  • pähkleid ja seemneid ning neist valmistatud jahusid, võid, õli
  • teed, kakaod, oakohvi

Sobivad on ka gluteenivabad kaera-, maisi-, riisi-, soja- ja hirsijahud ning kõikide ülejäänud taimede jahud.  Jälgida tuleb ka seda, et teravilja-, pähkli- ja aedviljajahud ei oleks ristsaastunud. Ristsaastumise ohu tõttu tuleb eelistada gluteenivaba kaubamärgiga jahusid. Teravilja gluteenivaba tootmine tähendab seda, et looduslikult gluteeni mittesisaldavate teraviljade ja pseudoteraviljade (tatar, mais, kinoa, amarant, riis, hirss jm) kasvatamisel, töötlemisel ja käitlemisel on välditud viljade ristsaastumine. 

Väldi oma toidulaual kindlasti järgmisi toite

  • teraviljadest rukki-, odra- ja nisutooteid (nt sai, leib, tangud, kruubid, idud, manna, pasta, koogid, küpsised, vahvlid), kõiki nisu liike (durum, spelta, kamut)
  • teraviljalisanditega piimatooted
  • liha- ja kalatooteid nagu pelmeenid, keeduvorst, paneeritud liha- ja kalatooted jne
  • jookidest viljakohvi, kalja, õlut, viskit, nisuviina

Lubatud ja keelatud toitude kohta leiab põhjaliku ülevaate Tsöliaakia Seltsi veebilehelt

Ristsaastumise vältimiseks kasuta toidu valmistamisel kindlasti eraldi köögitarvikuid (nt lõikelauad, röster) ning ära prae toitu õlis, milles oled eelnevalt praadinud gluteeni sisaldavaid toite.

Gluteenivabad  tooted ja märgistus

Toidu gluteenivaba valmistamine on toidu valmistamine või tootmine eesmärgiga vältida ristsaastumist ja asendada gluteeni sisaldavad koostisosad looduslikult gluteenivabade koostisosadega.

 

Gluteenivaba toidu kaubamärk on Euroopa Tsöliaakia Seltside Assotsiatsiooni (AOECS-i) poolt registreeritud kaubamärk, millel kujutatakse läbikriipsutatud viljapead ja mis omistatakse gluteenivabadele toitudele vastavalt AOECS-i standardile.

 

Gluteenivaba toote märgistust võib kanda toode, mille gluteenisisaldus on alla 20 mg kilogrammi toote kohta. Gluteenivaba on ka looduslikult gluteeni mittesisaldav ühest koostisosast koosnev toit, nt liha, piim, puu- ja köögiviljad või neist valmistatud mahl, kuid sellist toitu ei tohi tarbijale müümisel (sh toitlustuses pakkumisel) nimetada gluteenivabaks.

Gluteenivaba kokkuleppeline lühend on GV, näiteks toitlustusettevõtte menüüs. Lisaks toidule peavad gluteenivaba või gluteeni sisaldava märgistusega olema ka ravimid.