Menüü

Toidu ohutus raseduse ajal

Toidu patogeenide poolt põhjustatud toidunakkused võivad olla potentsiaalseks kahjustavaks teguriks arenevale lootele. Kindlasti on väga oluline, et rasedad jälgiksid toiduvalmistamisel hügieeninõudeid.

Listerioos

Listerioos on gripilaadne haigus, mida esineb küll väga harva, kuid see võib põhjustada raseduse katkemist, loote surma või vastsündinule mitmeid haigusi. Rasedatel soovitatakse enim hoiduda pastöriseerimata piimast ja piimatoodetest ning sellistest hallitusjuustudest, mis on valmistatud pastöriseerimata piimast, kuna nendes toiduainetes on leitud seda haigust tekitavat bakterit.

Listerioosi põhjustaja bakter hukkub kuumutamisel ning seetõttu soovitatakse ka kõiki valmistoite uuesti kuumutada, eriti kui need sisaldavad linnuliha.

Lisaks soovitatakse riski vähendamiseks puu- ja köögivilju hoolikalt pesta, eriti neid, mida süüakse kuumutamata kujul.

Salmonelloos

Salmonella bakter on üks peamistest toidumürgistuste põhjustajatest, mis raseduse ajal võib põhjustada ka raseduse katkemist, raseduse peetumist ja enneaegset sünnitust.

Sagedamini on salmonellaga võimalik nakatuda süües toorest muna või pooltoorest linnuliha ning seetõttu soovitatakse rasedatel vältida toorest muna või toite, milles muna võib olla jäänud tooreks, samuti toorest või poolikult töödeldud linnuliha.

Kuumutamata toit tuleb külmkapis hoida kuumtöödeldud toidust eraldi, et vältida nakkuse kandumist kuumutamata toidult kuumutatule.

Toksoplasmoos

Toksoplasmoosi põhjustajat võib leiduda toores lihas, pastöriseerimata piimas ja kassi roojas. Harvadel juhtudel võib infektsioon raseduse esimestel kuudel põhjustada mitmeid loote arenguanomaaliaid, kaasa arvatud pimedaks jäämine ja vaimne alaareng.

Rasedatele soovitatakse hoiduda toore ja pooltoore liha söömisest ning pastöriseerimata piima (eriti kitsepiima) ja piimatoodete tarbimisest.

Bakterit on võimalik saada ka kassikasti puhastamisel ning seetõttu soovitatakse selle toimingu tegemiseks kanda kummikindaid.