Menüü

Allergeenid toidus

Allergilisus erinevate toiduainete suhtes on tihti pärilik ja võib välja kujuneda juba looteeas. Seetõttu võiks ema imetamise ajal vältida või tarvitada ettevaatlikult neid toiduaineid, mille suhtes ta ise või lapse isa on olnud lapsena või on ka praegu tundlikud.

Eelsoodumuse korral on soovitatav emal oma menüüst välja jätta:

  • enda ja lapse isa allergeenid;
  • apelsinid, mesi, pähklid, šokolaad, vürtsid;
  • ohtralt säilitus-, värv- ja muid lisaaineid sisaldavad toidud.

Perekondliku eelsoodumustega allergiate korral on eriti soovitatav võimalikult kaua last rinnapiimaga toita, et edasi lükata võimalike allergiliste reaktsioonide avaldumist. Imiku kasvades tema tundlikkus väheneb, kuna rinnapiim on sooleseina läbilaskvust vähendava toimega.

Kõige sagedasem allergiatekitaja esimesel eluaastal on lehmapiim ja piimatooted.
Soovitatav on vähem tarbida kofeiiniga jooke (kange must tee, kohv, koolajoogid), rõõska lehmapiima ja koort (eriti imetamisperioodil, kui laps nutab palju), vürtsiseid, teravamaitselisi ja mõrusid toite, gaseeritud magusaid jooke, maiustusi ja suure rasvasisaldusega toite.

Laste tundlikkus ema toidu suhtes on väga erinev.
Kui laps on rahutu ja nutab palju, siis tuleb pöörata tähelepanu 8–12 tundi tagasi söödud toiduainetele ning nende söömisega olla edaspidi ettevaatlik.

Lisaaineid sisaldavate toitude tarbimine võib olla samuti lapse rahutuse ja allergia põhjuseks. Kiire kehakaalu langus pärast sünnitust võib vabastada ema organismis suures koguses sinna kuhjunud jääkaineid, mis jõuavad ka rinnapiima ning laps võib olla nende suhtes tundlik.

Tavaliselt langetab imetamine ema kehakaalu piisavalt, kui toituda tervislikult ning piisavalt liikuda. Dieedipidamine imetamise perioodil ei ole lapse tervisele mõeldes soovitatav. Teaduslik tõendus imiku toitmise ja allergiliste nähtude vahel on vastuoluline. Üldiselt siiski arvatakse, et rinnapiim võib teatud kaitset anda.

Uuringud viitavad, et kõrge riskiga elanikkonnas uute toitudega tutvustamine varakult vähendab atoopilise astma ja teiste allergiliste haiguste tekkeriski. Siiski ei ole selge, kas see on tingitud imiku vanusest või sellest, et uute toitudega tutvuti samal ajal rinnapiimatoidul olles, mis on näidanud kaitsvat rolli tsöliaakia vastu gluteeni tutvustamisel.

Enamlevinud allergiat põhjustavate toitude tutvustamine lapsele

Uuringud näitavad, et allergiat põhjustavate toitude tutvustamist ei ole mõtet edasi lükata. Neid toite on hea toidusedelisse lisada juba siis, kui laps on alles kuue...

Loe edasi