Menüü

Kuumtöötlemine

Toidu kuumtöötlemise (keetmise, küpsetamise jne) tulemusena valmib maitsev toit, kuid teisest küljest tähendab kuumtöötlemine ka toidu säilimisaja pikendamist. Kuumtöötlemise käigus hävinevad tavaliselt toidu riknemist põhjustavad ja haigusttekitavad mikroobid.

Kuumtöötlemise temperatuur on tavaliselt piisav haigusttekitavate mikroobide oluliseks vähendamiseks või hävitamiseks. Mikroobide hävitamiseks on vajalik saavutada toidu sisetemperatuur 75 °C. Kodus grillimisel tuleks meeles pidada, et liha sisetemperatuur ulatuks kindlasti 75 °C-ni. Kuumtöödeldud linnu- või suuretükilise liha sisetemperatuuri tuleks kontrollida lihatermomeetriga. Seejuures on oluline jälgida, et termomeeter ei puutuks vastu luud või küpsetusanuma seina. Näiteks võib liha pealmine kiht olla täiesti valminud, kuid sisemine temperatuur ei ole veel saavutatud, mille tulemusena võivad säilida lihas haigusetekitajad ning põhjustada tervisehäireid. Ka koogi küpsetamisel on oluline veenduda, et küpsetustemperatuur on piisav haigusetekitajate hävitamiseks.

Kõige ohutumad kuumtöötlemisviisid on praadimine või röstimine pikema aja jooksul, keetmine ja hautamine ning õhukeste viilude grillimine kuumal grillil või kuumas fritüüris. Kuumtöödeldud toitu tuleb säilitada kas kuumana üle 60 °C või jahutatuna alla 7 °C.

Põhimõtteid kuumtöötlemise kohta tuleb täita alati!