Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

24. september 2010

Toit ja toidu valmistamine

Tere!

Toitumispüramiidi tutvustuses on kirjas: „Lihast võivad loobuda täiskasvanud, mitte kunagi aga lapsed.“ Samas American Dietetic Association (USA ja maailma suurim toitumisasjatundjaid koondav organisatsioon, millel on 70 tuh liiget) ning Dietians of Canada (Kanada suurim toitumisasjatundjaid koondav organisatsioon 6 tuh liikmega) on oma ühisseisukohas avaldanud järgmist: „Hästi planeeritud veganite, lakto-vegetaarlaste ja lakto-ovo-vegetaarlaste dieedid on sobivad igasse eluetappi, sh rasedus ja imetamine. Kohaselt planeeritud veganite, lakto-vegetaarlaste ja lakto-ovo-vegetaarlaste dieedid rahuldavad imikute, laste ja noorukieas inimeste toitainete vajaduse ning edendavad normaalset kasvu. Taimetoiduline dieet lapse- ja noorukieas võib aidata kaasa terve elu kestvale tervislike toitumisharjumuste kujunemisele ning võib pakkuda olulisi toitumiseelisi.“ (http://www.vrg.org/nutrition/2003_ADA_position_paper.pdf ; lk 754-755)

Millest tuleneb selline vastuolu seisukohtades?

Kõike head!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Eesti toitumisspetsialistid ei propageeri toidulisandite tarvitamist, vaid on seisukohal, et kõik vajalikud toitained tuleb saada kätte toidust. Toidus on toitainete vahekord imendumiseks kõige sobilikum. Taimetoitluse puhul on kindlasti vaja võtta juurde B12-vitamiini lisandit, kuid suure tõenäosusega (ja eriti just veeganite puhul) ka väga paljusid teisi toidulisandeid – rauda, D-vitamiini jne. Samuti ei ole enamiku inimeste teadmised toidust sellisel tasemel, et nad suudaksid kokku panna menüü, mis rahuldaks võimalikult paljude toitainete (sh asendamatud amino- ja rasvhapped) saamise. Lisaks on Eesti oma geograafiliselt paiknevuselt nn vaeslapse osas ja meie toidulaud taimset päritolu toitude osas oleks ainult taimsetest toiduainetest toitujate jaoks liiga kesine. Osades maades on paljud toidud rikastatud (nt köögiviljaburgerid B12-vitamiiniga, piim D-vitamiiniga, hommikuhelbed B-grupi vitamiinide ja rauaga jne), mis hõlbustab toitainete saamist.
Eestis ei ole liigne liha söömine üldreeglina probleemiks. Kuid kui otsustatakse siiski taimetoidu kasuks tuleks esiteks väga-väga hoolega planeerida oma menüüd ning vajadusel võtta toidulisandeid. Laste puhul täistaimetoitlus jätab nad ilma paljudest organismi kasvamiseks ja arenemiseks vajalikest toitainetest, sel juhul eelistada kindlasti ovo-laktovegetaarlust, hea oleks, kui ka kala. Samuti peaks tihedamini käima perearstil analüüse andmas, et oleks kontroll oma tervisenäitajate üle.