Toitumine ja tervis

Lillix

6. august 2015

Toitumine ja tervis

Tere!

Olen 13. nädalat lapseootel ja 4 nädalat tagasi tekkisid mul esmalt jalgadele punnid. Seejärel tekkisid need kätele ja siis tuharatele.

Kohalik nahaarst on puhkusel ja perearst ei oska samuti midagi öelda.

Uurisin asja netist ja leidsin, et punnid sarnanevad herpetiformse dermatiidi omadele (mis on tsöliaakia üks vormidest).

Olen 2 päeva gluteeni söömist vältinud ja täna võeti ka vereproov leidmaks vastavaid antikehi.

Mure aga selles, et kui tegemist on tõepoolest tsöliaakiaga, kas siis laps on olnud erinevate ainete vaeguses? Ka on mul esmaspäevaks pandud juuksuri juurde värvimise aeg, aga nüüd ei julge ma seda teha, kuna äkki “toitub” laps sellisel juhul ainetest, mis läbi naha organismi jõuavad?

Kas peaks laskma teha ultraheli, veendumaks, et laps vastab oma kasvule?

Tänan väga vastamast!

Olukord on minu jaoks uudne ja info igati väga vajalik.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Küsimusele vastab TÜ Kliinikumi arst Kristel Ehala-Aleksejev: “On igati mõistetav ja teist väga hooliv, et tunnete vastutust nii enda kui oma lapse tervise pärast, kuid soovitaksin enne ennatlike otsuste tegemist  ära oodata analüüside tulemused ja arsti nõuanded. Ainult lööbeelementide põhjal võib ka kogenud arstil olla mõnikord raske haigust ära tunda, mistõttu ei saa kuidagi vaid interneti piltide põhjal endale diagnoosi panna. Vastavalt analüüside tulemustele saate  oma pere- kui ka naistearstiga teemat edasi arutada, kui selleks tõepoolest vajadust on. Oletuste tegemine ja ennatlike soovituste andmine pole kuidagi õigustatud ja suurendab vaid stressi ja muretsemist. Tõsise imendumishäire korral, mis halvendab oluliselt toitainete kättesaadavust, võiks olla kaebusi ka seedetrakti poolt. Kirja põhjal neid aga ei esine.  Juuksuriga tasuks nõu pidada nii värvimise kui ka hooldusvahendite üle ning ka kasutatavad kehahooldusvahendid (dušigeelid, kreemid, raseerimisgeelid, jmt) võiks üle vaadata. Kosmeetikatooted võivad samuti olla lööbe tekitajaks ning raseduse ajal  keha tundlikkus teinekord tõuseb. Veenduge, et toitute tõepoolest mitmekülgselt ja regulaarselt, viibite igapäevaselt värskes õhus, tarbite piisavalt vedelikku ja magate piisavalt.”