Toitumine ja tervis

Kadri

12. märts 2020

Toitumine ja tervis

Tere! Mul on kõrgenenud kolesterool: üld 7,1; HDL 2,26; LDL 4,3. Triglütseriidid on 0,27. Kaal on korras (pikkus 164, kaal 52). Olen 50-aastane. Tahaks kolesterooli toitumisega normi saada. Püüan süüa ainult lahjaid piimatooteid, väldin juustu, sinki, rasvasemat liha, kastmeid. Ma ei võta mingeid ravimeid, kuid tekkis mõte, et kas tasuks osta apteegis müüdavaid taimsete steroolide toidulisandeid (beeta-sitosterool näiteks, üks selline oleks https://lambertseesti.ee/toode/taimsed-steroolid-800mg/). Kas neist võiks abi olla? Ma üldiselt söön päris palju salateid ja puuvilju, aga olen ise mõelnud, et äkki sellest ei piisa vajaliku hulga taimsete steroolide saamiseks. Tahaks oma kolesteroolitaset veidi alla saada. Mis nõu teie annaksite seoses nende toitulisanditega? Neid taimseid steroole on lisatud ka margariinidele, aga kuna ma midagi sellist ei sööd, siis kuidagi ei riski neid nüüd sööma hakata, kuna mulle tundub, et need sisaldavad ikka palju rasva, nt kookos- ja palmirasv on ühed, mida ma vaatasin. Suur tänu teile abi eest! Tahan ka veel tänada selle eest, et teil üldse on selline kasulik lehekülg olemas.

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Teie üldkolesterooli tase on küll kõrgem, kuid kõrge HDL tase aitab vere lipiidide profiili tasakaalustada. 
Kui Te pole juhtunud juba lugema, siis vaadake üle järgneval lehel olev info. Saan aru, et olete ennast teemaga  kurssi viinud, aga soovitan veel hinnata, kas toiduvalik tagab ka piisava kiudainete kättesaadavuse. Samuti tuleb piimatoodete kõrval vaadata üle muna- ja liihatoodete päevased kogused ning toodete rasvasisaldus. Huvi korral saate NutriData programmis pidada toidupäevikut, mis võimaldab hinnata oma toiduvalikuid. 
Toidulisandina võite kirjas mainitud toodet proovida, sest taimsed steroolid seonduvad kolesterooli tasemega.
Samuti on toidulisanditest abiks punase riisi preparaadid ning ka probiootikumidel võib olla positiivne toime. Viimases osas on tunnustust saanud meie Helluse bakter.