Söömishäired

Anonüümne

4. mai 2020

Söömishäired

Tere, ma olen tavaline 15 aastane tüdruk Aga mul on probleemid söömisega. Tavaliselt kui on stressiline situatsioon siis mul kaob isu ära ja ma võin terve päev mitte midagi süüa. Oli periood kus ma pidevalt olin stressis ning isu kaos pidevalt ära. Nüüd kõik on korras aga nüüd ma ei tunne ,et tahaks süüa. Ma võin 12 tundi mitte midagi süüa ning ma ei tunnegi mingit valu ega tühja kõht tunnet Ning selle tõttu mu kaal on väiksemaks läinud (olin 52 kg nüüd 46-47 pikkus on 161cm) Ning veel on asi selles ,et kui ma söön ma võin väga palju toitu korraga süüa nii et ma ei tunnegi et kõht täis on ja pärast piinlen kõhu valus. Kaalu juurde ei tule ainult läheb väiksemaks Ning see mulle ei meeldi. Aitäh ,et lugesite läbi!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Stress mõjub inimestele erinevalt. Mõnel isu kaob, teine just hakkab rohkem sööma. Peaksid stressirohkel perioodil ja ilmselt ka praegu proovima süüa “mõistusega”. See tähendab, et isegi siis, kui ei ole isu, sööd regulaarselt kolm korda päevas põhitoitu ning 1-2 oodet. Ebaregulaarne söömine, kus nälgimine vaheldub ülesöömisega võib viia buliimiani. Parem on seda juba varakult ennetada.
Võid kasvõi proovida ise oma toitumist mõnda aega ette planeerida ning süüa siis koostatud kava järgi. Püüa jälgida, et saaksid päeva peale 2000-2200 kcal või isegi enam, sõltuvalt füüsilisest aktiivsusest. Jaota energia enam-vähem võrdselt kolmele põhitoidukorrale + siis need paar oodet. Katsu süüa hästi mitmekesiselt.
Kui siiski ise hakkama ei saa, soovitan abi otsida toitumisnõustajatelt ja/või söömishäiretega tegelevatelt asutustelt, näiteks Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikust, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikust, Sensus OÜst või Ambromed Kliinikust.