Söömishäired

Kristiine

18. juuni 2018

Söömishäired

Tere! Ma olen äsja 13 saanud tüdruk (pikkus 174; kaal 53.8) Ma olen nüüd viimasel ajal hakanud proovima kaalust alla võtta. Ühe korra oli isegi 51,2 aga sõin jälle liiga palju ja nüüd on kaal tagasi. Olen tähele pannud, et ma ei söö enam koolis ja loen ALATI toidu kalorikoguseid jms. Mul on ka tekkinud mingi vajadus ennast kaaluda üle 12 korra päevas. Enne kooli minekut, enne ja pärast söömist ja trenni jne. Mul mõlemad vanemad on ülekaalulised aga mu sõbrad on kohutavalt peenikesed ja mina olen meie sõpruskonna “paks sõber”. Alles paar kuud tagasi sain ma oma depressioonist lahti (iseseisvalt. Käin ka vastu tahtmist psühholoogi juures aga ma ei räägi tavaliselt oma probleemidest kellegile. Mul on toitumispäevik ja kasutaja instagramis spetsialieerunud kaalukaotusele. Olen pannud ‘goal weight’iks ~45kg. Mu sõbrad siiski ütlevad, et ma olen mõttetult kõhn aga ma ise näen ennast suure rasvahunnikuna. Üks osa minust tahaks nagu terveks saada aga samas tahaks ka olla nii kõhn, kõhnem kõigist meie klassist. Mul on ka väga madal enesehinnang ja olen perfektsionist… saaks äkki kuidagi abi ilma psühholoogide ja vanemate sekkumiseta :/

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Väga paljud siin kirjeldatud tegevused viitavad söömishäirele. Samas interneti teel kindlasti diagnoosi panna ei saa. Praegu on tegemist igati normaalkaaluga. Praeguse pikkuse ja vanuse juures algab alakaal  46 kg-st, seega 45 kg on ilmselgelt liiga vähe. Normaalkaal suureneb vanuse kasvades, 174 cm juures 14-aastaselt oleks selleks 48kg, 15-aastaselt aga on juba 51 kg alakaaluks.
Teismeeas kaalu alandamine on väga keeruline teema ka ülekaalu puhul, kuid normaalkaalu juures seda kindlasti teha ei tohiks, kuna sel võivad olla tagajärjed tervisele kogu eluks. 
Kui inimesel on anoreksia, siis ta üldjuhul ei saa sellega ise hakkama, vaid vajab siiski psühhiaatri abi. Sinu puhul on hea, et saad vähemalt aru, et sul on mingi probleem. Kui ise siiski ei tule sellega toime, et leppida oma tegelikult juba praegu täiesti normaalse kehakaaluga, siis oleks ikkagi vaja pöörduda abi saamiseks spetsialisti poole, enne kui on pöördumatult hilja.
Söömishäirete puhul võib abi saada Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikust, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikust, Sensus OÜst või Ambromed Kliinikust.