Toitumine ja tervis

Piret

9. aprill 2019

Toitumine ja tervis

Tere!
Homosüsteiini tase on kõrge (20), B12 tase oli 6 kuud tagasi 220. Milliseid lisauuringuid tuleks teha, et selgitada homotsüsteiini ja eeldatava folaadi ja B12 ja B6 ja B2 vitamiinide imendumise häire põhjus? Mul on ka krooniline gastriit (ravimied ei tarbi, hoian kontrolli alla happeliste toitude vältimisega), kuid välistada ei saa ka geneetilist põhjust (uuringuid pole tehtud). Perearst keeldus selle teemaga tegelemast, ütles, et B12 on korras (kuigi alla 250 tasemega soovitatakse lisauuringuid) ja homosüsteiini alandamisega tema ei tegele. Ütles, et kui tahan, võtku vitamiine. Mul on ka B12 puudusele viitavad neuroloogilised nähud (sh tuimus ja nõrkus jalgades ja kätes). Millise eriala arsti poole pean pöörduma (tasuline vastuvõtt)? Arvan, et vaja on meditsiinlise haridusega spetsialisti st arst, või piisab ka toitumisnõustaja soovitatud uuringutest?

Spetsialist vastab:Kristel Ehala-Aleksejev

Kirjas toodud näit viitab homotsüsteiini mõõdukale tõusule. Samas on palju faktoreid, mis mõjutavad antud näitu: valgurikas eine (seda isegi > 8 tunni enne vere andmist), verevõtu positsioon, jm. Seega ei saa pelgalt ühe mõõtmise põhjal mingeid lõplike järeldusi teha.
Gastriidiga võib olla halvenenud B12 vitamiini imendumine ning esimesena soovitaksin kontrollida vitamiin B12 bioloogiliselt aktiivse vormi, holo-transkobalamiini, taset. Saate seda teha näiteks SYNLAB’is. Vastavalt tulemustele saab juba otsustada, kas on tõepoolest tegu B12 puudulikkusega. Lisaks võte määrata ka folaadi taseme. Pannes kokku kolm näitu saab parema pildi organismi seisundist ja võimalikest riskidest. Vastavalt tulemustele võib edasi pöörduda toitumisnõustamisele.