Toitumine ja tervis

Anonüümne

12. juuni 2014

Toitumine ja tervis

Tere!
Täiskasvanul pojal on aegajalt lihaste paralüüs, mis on tingitud K liiga suurest kogusest organismis. Tegemist on geneetilise päritolu probleemiga, mida ravida kahjuks ei saa. Poeg on üritanud ise organismi turgutada küll trennide(tennis) küll toitumise jms. Konsulteerinud on nii heade spordiarstide kui ka teiste spetsialistidega. Palun, et te annaksite toitumissoovituse, et toiduainetes oleks max kogus Na (sest see väljutab K organismist) ja min K. Pole ju võimalik Na hulka ainult soola söömisega suurendada (liigne sool tekitab vist teisi tervise hädasid)?
Kus toimuvad toitumisspetsialistide vastuvõtud?
Aitäh!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Organismi Na-K tasakaal kõigub päeva jooksul. Ainult dieediga ei saa mõjutada ühe konkreetse elemendi st. kaaliumi taset. Na-K kõrval on olulised ka teised toitained, vitamiinid (vitamiin D, B12 jt) ja mineraalained (kaltsium, magneesium, raud jt). Oluline on põhihaiguse ravi.
Eelnevalt on vaja analüüsida, kas esineb ületarbimist kaaliumirikaste toitude osas. Kaaliumirikaste salatite, puuviljade ja mahlade osakaalu vähendamisel (norm 500 g päevas) tuleb need   asendada teiste toitudega. Soovitan pidada madala K-sisaldusega dieeti ainult lühiajaliselt, 2-3 päeva. Süüa suurema soola sisaldusega toite. Dieedipidamise näidustusel on vaja koostada soovituslik menüüplaan, arvutada menüüde toitaineline koostis,  analüüsida,  kontrollida menüü tõhusust. Raviküsimused ja dieedipidamise vajalikkuse otsustab perearst.