Toitumine ja tervis

Anonüümne

18. september 2013

Toitumine ja tervis

Tere!Olen väga mures oma invaliidist õe pärast.Tema põeb raskekujulist podagrat, on diabeetik,astmaatik ja süda on rasvunud,kehakaal on suur,proovinud on mõningaid dieete aga ei ole abi saanud sest temal on veel psühhiline haigus ka ja sellest tingitud pidev näljatunne?Mida ta võib süüa või mis tema päevamenüüsse sobiks või kas üldse on midagi võimalik midagi teha? Lugupidamisega!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Krooniline haigus, vähene liikuvus ja tasakaalustamata toitumine soodustavad kehakaalu tõusu. Ei ole vaja vaeva näha nn. eriliste dieetidega. 
Toidusoovituste aluseks on inimese vanus, sugu, kehatüüp, ideaalne  kehakaal. Abiks on ka mõningad vereanaüüsid (vererasvad, kilpnäärmehormoon, hemoglobiin, albumiin jms). Toitumisplaani koostamisel tuleb arvestada, et süüakse  enam-vähem kindlatel kellaaegadel, vähemalt 4 korda päevas. Podagra korral piirata valgurikka toiduga liialdamist. Soovitatud valgu vajadus 1 g/ kg/ kehakaalu kohta. Haiguse ägenemise ajal liha-kala-maksa-õlle tarbimine ei ole soovitav, sobivad piim ja piimatooted. Kui sellest ei piisa, siis  vahepalana süüa lahjemaid toite (salat, mahl, puuviljad). Oluline on piisav vedeliku tarbimine. Värskes õhus viibimine ja kehaline aktiivsus, vähemalt 30 minutit päevas, toetab ainevahetust. Toitumisharjumuste ja eluviisi muutus võtab aega, kuid on vajalik kehakaalu tõusu pidurdamiseks. Täiendavat infot tervisliku toitumise kohta saate ka toitumisprogrammist. Psüühilisest häirest tingitud näljatunde osas on soovitatav pöörduda psühhiaatri vastuvõtule, kes ravib toitumishäireid. Selliseid spetsialiste võite leida Põhja-Eesti Regionaalhaigla Psühhiaatriakliinikust, Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriakliinikust, Sensus OÜst ja Ambromed Kliinikust.