Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

5. mai 2010

Toit ja toidu valmistamine

Tere!

Olen 52 aastane ja kaalun 63 kilogrammi ja pikkus on 168 cm. Mulle meeldi väga küpsetada, muidugi õhtusel ajal ja see kohvi kõrvale juues ära süüa. Aga muidugi mitte iga päev, vaid keskmiselt 3 korda nädalas. Ega see halba minu eas olevale tervisele ei tee?
Teiseks huvitun sellest, kuidas toituda aluseliselt? Sest tahaksin väga õigesti toituda.
Ning kolmandaks, kas see on halb, et joon kohvi kolm korda päevas?

Ette tänades.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Alates 20ndatest eluaastatest hakkab inimeste energiavajadus vaikselt vähenema, 50ndates ja vähese füüsilise aktiivsuse korral võib päevane energiavajadus olla naistel isegi 1800 kcal või vähem. Sellise madala energiatarbimise korral on väga raske saada kõiki vitamiine ja mineraalaineid toiduga, kui ei toituta mitmekesiselt ja vastavalt toidpüramiidile. Kahjuks asuvad kõikvõimalikud küpsetised püramiidi tipus ehk siis selles osas, mille toite peaks tarbima võimalikult harva. Tükike kooki-pirukat kord nädalas muidu tasakaalustatud toitumise korral on täiesti lubatud, kuid sagedam tarbimine võib ennekõike hakata mõjuma kehakaalule, kuid oht on ka seeläbi mitte saada toidust kätte vajalikud vitamiinid-mineraalained.
Õige toitumine tähendab normaalset, mitmekesist, vajadustele vastavat ja tasakaalustatud toitumist. Igasugune piiratud toitumine (sh pH-dieet) ei õigusta end terve täiskasvanud inimese puhul. Aluselise toitumise puhul ei ole ka piisavalt teaduslikke tõendeid, et sellest reaalselt abi oleks rohkem kui õigest ja tasakaalustatud toitumisest. 
Kohvis sisalduv kofeiin ergutab, viib organismist välja vett ning vähendab vitamiinide-mineraalainete imendumist. Mida vähem juua, seda parem.