Varia

Anonüümne

30. märts 2012

Varia

Tere.

Olen 38-aastane 2 lapse ema. Noorim on 1 a. 2 -kuune, toidan teda veel rinnaga. Võtsin rasedusega kõvasti kehakaalus juurde, praegu kaalun 76 kg, pikkus 166 cm. Soovin kaalu langetada veel 10 kg. Olen tänaseks ca 3 nädalat oma toitumist jälginud. Vaatasin viimast saadet “Tantsi tagumik trimmi” TV3-s, ja seal jäi kõrvu ühe toitumisspetsialisti soovitus, et iga päev peaks sööma 2 supilusikatäit kookoseõli/rasva, mis aitab ka kõvasti rasvu põletada. Kuidas seda soovitust kommenteerite? Ja kust seda kookoseõli/rasva saada on? Kas tavalistest suurematest toidupoodidest?
Tänan vastuse eest.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele küsimusele vastab Eesti Haigekassa Kvaliteedi talituse juht Sirje Vaask: “Soovitus, mida TV3 saates esinenud spetsialist välja ütles, ei ole täna üldtunnustatud soovitus tervele (või kaalu alandada soovivale) täiskasvanud elanikkonnale Eestis (meile teadaolevalt ka teistes riikides) ja Tervise Arengu Instituudiga ei ole eelnevalt telesaadetes toodud seisukohti kooskõlastatud. Seetõttu ei saa Tervise Arengu Insituut omalt poolt kinnitada ega anda tõendust, et nimetatud meetmel oleks tõendatud mõju kaalu alandamisele.
Kookoseõli mõjust kaalu alandamisele ei ole avaldatud teaduslikult kvaliteetset tõendusmaterjali ning üksikud uuringud on seotud pigem erinevate rasvhapete mõjuga. Hüpotees on tekkinud eelkõige asjaolust, et kookoseõli palju toiduks tarvitavates maades ei ole inimeste hulgas nii palju ülekaalulisi kui näiteks arenenud riikides. See võib aga olla seotud väga paljude teiste asjaoludega, kogu toidust saadava energia, liikumise vms-ga.
Kaalu alandamiseks tõendatud soovitus on siiski esmalt rohkem liikuda (vähemalt 30 minutit, soovitavalt 1 tund päevas), toituda tasakaalustatult ning jälgida, et toidust saadav energia oleks natuke madalam kui vanuse, kehakaalu ja liikumisintensiivsuse alusel arvestatud päevane energiakogus.
Tekkinud liigse kehakaalu alandamine on pikaajaline protsess ja soovime teile kordaminekuid selles.”