Söömishäired

Anonüümne

14. juuni 2012

Söömishäired

Tere, olen 17-aastane tütarlaps, kaalun üsna pea, kui jätkan oma praegust eluviisi 100 kg. Iga aasta, alates kooliminekust olen juurde võtnud 5-15 kg. Hakkasin ka trennis käima paar aastat tagasi, ning kaotasin 10 kg ja tundsin end väga hästi, samuti suutsin söömist kontrollida.
Eelmisest suvest saati olen aga seevastu kõik kaotatud kilod + 10 lisakilo juurde võtnud.
Ma olen aru saanud, et ma ei suuda enam kaalu hoida ning, et mul pole kunagi olnud nii suurt söögiisu kui käesoleval aastal. Olen hakanud ka sööki salaja koju ostma ja peitma, mul on sellepärast väga häbi.. Ka minu vanemad on mu käitumisest väga häiritud, ega suuda mind mõista. Soovingi teilt küsida, millest peaks alustama, et saada jagu pidevast söögiisust. Ja mainin ära, et kindlasti ei soovi ma minna psühhiaatri ega arsti juurde oma murega, tahaksin ise hakkama saada.
Ette tänades, Mee.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Saan aru Te soovist mitte külastada psühhiaatrit, kuid ma usun, et tema külastamine oleks tegelikult õige samm. Nimelt ongi olemas toitumishäire nimetusega binge ehk nn sundsöömine, kus inimene ei suuda oma isu ja toitumist kontrollida. Ma usun, et hetkel Teil küll veel seda häiret välja kujunenud ei ole, kuid selle ennetamiseks olekski hea mõnelt psühhiaatrilt abi saada, kuna ise on väga keeruline sellega hakkama saada. Toitumishäired on ennekõike psühholoogilised häired ning ainult tahtejõust võib nende vastu võitlemisel väheks jääda. Mõningast nõu ja abi võib saada muidugi ka internetis leiduvatest ingliskeelsetest toitumishäirete eneseabi lehekülgedest. Eestis saab toitumishäireid ravida Tartu Ülikooli Kliinikumi psühhiaatriahaigla söömishäirete keskuses. Samuti saab toitumishäireid ravida Tallinna ja Pärnu psühhiaatria ja psühhoteraapia keskuses Sensus ning Ambromedi kliinikus Tartus.
Loomulikult tasub jälgida oma toitumist, kuid ei tohi ennast süüdistada, kui sellega hakkama ei saa, vaid siis tasub pöörduda siiski spetsialist poole toetuse saamiseks.