Toitumine ja tervis

Anonüümne

8. september 2013

Toitumine ja tervis

Tere. Mul selline küsimus, mehel on osaliselt opereeritud kilpnääre, mistõttu peab ta tarbima LTyroksiini ning topeltkoguse kaltsiumit nin D vitamiini. Kuna hiljaaegu vahetasime apteegi tavapärase kaltsiumi ning Dvitamiini ökoloogiliselt puhaste loodustoodete vastu, kuid tekkis küsimus kas peaks lisaks manustama ka magneesiumit, tsinki ja broomi? Selline küsimus kerkis tänu erikirjandust uurides, kus öeldi, et kaltsium ei imendu ilma magneesiumita ning broomita ei ole Dvitamiiniüldse võtta? Palun selgitust. Ette tänades.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Teaduslikud uurimustööd on  tõestanud, et autoimmuunhaiguste korral,  sh kilpnäärmehaiguste korral võib esineda  vitamiin D imendumishäire. Vitamiin D taset saab täpselt määrata vereseerumis. Vitamiin D on vajalik kaltsiumi ja fosfaatide imendumiseks. Vitamiini D saame nn. eelvitamiinidest loomsest toidust (kolekaltsiferool).
Kindlasti on vaja ka magneesiumi, tsinki ja teisi bioelemente.  Mitmekesine ja toitaineterikas menüü garanteerib enamiku tähtsamate vitamiinide ja mineraalainete vajaduse (või, kohupiim, juust, kala, muna, liha, maks, toorsalatid, külmpressitud õli jms). Vitamiinide, mineraalainete  ja muude toidulisandite tarvitamine peaks toimuma kooskõlas teie raviarsti soovitustega.