Toitumine ja tervis

Anonüümne

5. aprill 2010

Toitumine ja tervis

Tere!

Mul probleemid seedimisega. Kõht ei käi läbi, pidevad kõhukinnisused.
Olen proovinud erinevaid asju (toit ja liikumist) aga ei aita (kui aitavad, siis ainult korraks).
Kas oleks võimalik kusagile spetsialisti poole pöörduda, et teha kindlaks, millised toidud aitavad mul seedimist korrastada ja millest peaksin kindlasti hoiduma.
Tooreid puuvilju süües tekivad kõhus gaasivalud (puhitus). Aktiivne füüsiline liikumine ei aita. Kuna mul hemoglobiin koguaeg madal olnud ja nüüd veel hullem, siis määras arst mulle raviks rauatabletid, mis veelgi enam süvendavad mul kõhukinnisust. TÄIELIK VAEV!

Mida teha?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Enne spetsialisti pöördumist proovige veel siiski ise oma toitumist korrigeerida. Kõigepealt tuleks toitumisega korda saada hemoglobiini tase, kuna rauatablettidel on tõepoolest kõhukinnisust soodustav toime. Selleks on vaja süüa liha (veise), aeg-ajalt ka maksa. Samuti sisaldub rauda täisteratoodetes, mida tuleks küll süüa koos mahlaga, et saada lisaks vitamiini C, mis aitab seal leiduvat rauda imendada. Täisteratooted on kasulikud ka seedimisele, sisaldades rohkesti kiudaineid, mis aitavad just kõhukinnisuse vastu – täisteraleib, täisterapudrud. Pudru sisse võib lisada ka erinevaid seemneid, kaerakliisid. Samuti on kasulikud kuivatatud puuviljad. Rohkesti süüa ka köögiviljau, nii toorelt kui hautatult. Lisaks tarbida jogurteid. Lisaks juua ning liikuda piisavalt. Vältima peaks nisujahust tooteid, suhkrut ja maiustusi, liiga rasvast toitu ning raua imendumise parandamise seisukohast ka värskeid piimatooteid.