Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

3. veebruar 2011

Toit ja toidu valmistamine

Tere,
Mul on selline mure, et armastan väga magusat ja ei oska ennast kuidagi piirata. Oln proovinud dieete, kus ei ole magus lubatud ja olen 2 nädalast vaid paar päeva vastu pidanud. Kas seeon mingi magusahaigus vms? Kuidas sellest võimalik lahti saada on? :/
olen 170 cm pikk ja kaalun 67 kg, aga kõhul on suur rasvakiht, ja väga raske on sellega elada. Olen ka trennis käinud (jõusaalis) 2 aastat, aga see teeb magusaisu veel suuremaks.
Ette tänades, M.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ühest soovitust magusaisu ohjeldamiseks ei ole. Mõningate allikate väitel on sellistel inimestel kroomipuudus, kuid teised allikad seda ei kinnita. Kõigepealt soovitaksin ahvatlused endast võimalikult kaugel hoida – poes ei lähe magusavahesse, koju magusat ei osta, töö juures kommi pakkumisel võtta see küll vastu, aga poetada kotti. See on raske. Aga üldiselt on nii, et kui inimene juba mõnda aega on suutnud magusast hoiduda, siis annab magusaisu vaikselt järele. Kui aga ühe tüki šokolaadist suhu pista, siis on raske enne terve tahvli söömist lõpetada. Kindlasti on magusaisu ohjeldamisel abi normaalsest söömisest – mitmekesine, regulaarne, piisavalt puu- ja köögivilju ning teraviljatooteid jne. Vahel on abi näiteks väikese koguse kuivatatud marjade või puuviljade söömisest. Samuti võib abiks olla see, kui iga päev oma toitumise üles kirjutate. Allavõtmiseks peaks päevase energiatarbimise hoidma kusagil 1700-1800 kcal juures (oleneb ka füüsilisest aktiivsusest). Kui näete, et olete saanud piisavalt energiat, kuid liiga vähe vitamiine ja mineraalaineid, siis peate kindlasti oma toiduvalikut muutma. Magus annab küll palju energiat, kuid vähe või üldse mitte vitamiine ja mineraalaineid. Programmist on kohe näha, kuidas paari kommi söömisega saadud energiakogus suureneb, kuid vitamiine ja mineraalaineid juurde ei tule. Ehk on see stiimuliks. Sest näiteks süsivesikute ainevahetuseks on väga olulised B-grupi vitamiinid. Mida rohkem aga süüa magusat, seda enam võib olla kindel, et B-grupi vitamiinide jääb alla soovitatava.