Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

5. aprill 2010

Toit ja toidu valmistamine

Mul on nüüd juhe koos. Mida millega koos süüa?
Minu kehamassiindeks on 20 ja ma teen mõõdukalt trenni. Olen eluaeg olnud õnneks suhteliselt sale. Samas on mul ka eluaeg olnud kõhuvalud, mille diagnoosiks mulle arstid alatasa muud ei pane kui et söö tervislikult ja sageli. Kogu lugu. Eks ma tunnen ka, et sellest ju sõltub vitaalsus ja heaolutunne jne. Kuid erinev kirjandus on mu nüüd lõplikult sassi ajanud.
Väidetakse siin lehel, et valed on dieedid, mis keelavad osasid toiduaineid koos süüa. Ometi põhineb sellel ka näiteks kuulus Role programm, millest nii paljud on abi saanud. Ometi öeldakse kõikjal, et liha ja kartul kokku ei passi jne. Olen ka kuulnud, et tomatit ei ole päris samasugune salatikomponent nagu kurk jt. Ja et piimatooted peab sööma eraldi, puuviljad eraldi.. Kas müslit tohib ikka jogurtiga süüa, kui nad on erinevaid toiduainegrupid? :D Päris segadusse ajab – jälgida nii kaloreid, koostoimeid, rahakotti kui kellaaega. Vaene inimene muud ei jõuagi, kui mõelda, mida ma järgmiseks süüa ja mis kell. Kuidas selles tohuvabohus orienteeruda. Iga loll saab aru, et kala, puu- ja köögivili ning puder on kasulik, ning alkohol, pekk ja friikartulid ei ole. Aga sellest teadmisest on natuke vähe. Minul, nagu paljudel teistel, ei ole raha, et lasta firmal koostada omale toitmisprogramm. Samas kõik loetud materjalid on nii vastukäivad, et ma ei oska enam poes midagi osta (kuigi söön absoluutselt kõike, kui vaja). Millega nüüd süüa riisi, kartulit, kala, makaroni, muna, kodujuustu jne? Panengi kõigepealt käntsaka liha, siis ootan kaks tundi ja siis krõbistan kapsast peale?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Toitude eraldi söömise vajadusel ei ole piisavalt teaduslikke tõendeid. Kas olete mõelnud, et võite olla ülitundlik mõnede toitude suhtes, mis teil tekitavadki kõhuvalu. Levinuimateks toidutalumatusteks on laktoositalumatus (inimene ei talu laktoosi, seda leidub värsketes piimatoodetes) ja tsöliaakia (inimene ei talu gluteeni, seda leidub peamiselt nisu-, odra-, rukki- ja kaerajahus ning neist valmistatud või neid sisaldavates toodetest). Proovige jätta alguses ära teatud toidud ja vaadake, kas enesetunne läheb paremaks. Võite paluda ka perearstilt suunamist toidutalumatuse testide tegemiseks.