Toitumine ja tervis

Anonüümne

1. september 2013

Toitumine ja tervis

Tere! Mul on 10aastane tütar, kellel on kilpnäärme ületalitlus. Arst käskil järgida toidupüramiidi, mida oleme ka seni teinud. See ei ole kahjuks tulemusi toonud, sest lapse kehakaal on väga kõrge ning see mõjutab tema igapäevast koolielu. Mis oleks need toiduained, mis võiksid aidata ning, mis oleks targem välja jätta?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kilpnäärmehaigus võib väljenduda üle- või alatalitlusena. Alatalitluse korral on iseloomulik kehakaalutõus. Antud juhul on vastupidi, siis jääb mulje, et perearsti soovitus on õige, on vaja arvutada, kas tegelikult tarbitud toiduenergia ja põhitoitainete energeetiline väärtus vastab lapse ealistele vajadustele.  
Kilpnäärmehaiguse ravi kõrval on tähtsal kohal tervislik toitumine. Lapsele vajalik toiduenergiahulk sõltub lapse vanusest, soost ja  ideaalkehakaalust. 10-aastane tüdruk vajab keskmiselt 1900 (2000) kcal ööpäevas. 
Toit peab olema mitmekesine. Keelatud toiduaineid ei ole, kuid eelistada tuleb marju,  puuvilju, köögivilju, toormahlu, kala, muna, piimatooteid, täisteratooteid, külmpressitud õli salatites. Vältida liialdamist maiustuste, saiakeste, rasvaste toitudega.
Tähtis on regulaarne söömine: hommikusöök, lõunasöök, õhtusöök. Pidevalt näksimine ei ole soovitav, toidukordade vahe võiks olla vähemalt kolm tundi. Vahepeal juua vett. Soovitan arvutada päeva jooksul tarbitud toitude toiteväärtus, kasutades selleks toitumisprogrammi NutriData, mis sisaldab palju teavet toitumise kohta.