Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

26. august 2012

Toit ja toidu valmistamine

Tere,
Mitu muna ühe toidukorraga võib süüa 4-aastane tüdruk? Kas on vahe, kas see on keedetud muna või muul viisil töödeldud (näiteks omletis või sõrnikute koostisosana)? Mitu muna võib 4-aastane süüa päevas ja nädala jooksul? Mitu muna võib toidukorraga ja nädala jooksul süüa 40-aastane naine? Ja 70-aastane?
Tänud ette,
Karin

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kõikide toitude söömise esmasoovitus on mõõdukus. Munade puhul näiteks ei soovitata südame-veresoonkonnahaigustele riskialtidel inimestel süüa neid üle 2-3 nädalas. Teistel inimestel otseseid piiranguid ei ole, kuid näiteks 1 munakollane sisaldab ligi 200 mg kolesterooli, mille päevane maksimaalne soovitus on 300 mg. Samuti peab munade liigtarbimisele piirid valkude sisaldus.
Üks muna sisaldab umbes 6-7 grammi valke. Valkude tarbimine peaks kõikidel inimestel olema selline, et neist saadav energia jääks 10-15% vahele. Seega näiteks 4-aastane tüdruk, kelle päevane energiasoovitus on umbes 1300 kcal, peaks valkudest kokku saama 130-200 kcal ehk siis 33-49 grammi valke päevas. Sellest umbes 70% ehk 25-37 grammi võiks tulla loomsetest allikatest. Ühest klaasist piimast (päevas soovitatakse nendevanustele umbes 2 klaasi vedelaid piimatooteid) saab ta juba samuti 6-7 grammi valke ning lisaks sööb ta tavaliselt midagi ka toidugrupist liha-kana-kala. Täiskasvanutel on küll päevased soovituslikud energiakogused suuremad (40-aastasel naisel ca 2000 kcal, 70-aastasel naisel ca 1800 kcal), kuid teisest küljest soovitatakse nende puhul, et loomsed valgud oleksid vaid 50% kogu tarbitud valkudest.