Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

18. märts 2012

Toit ja toidu valmistamine

Tere!
Minu esimene küsimus on lapse piima joomise kohta. Laps 4a joob iga päev suurtest kogustes piima (nii 2,5 kui 3,5% rasvasisaldusega, vahelduva eduga), nii janu kustutamiseks kui toidu kõrvale. Olen hakanud mõtlema, et kas liigne piima joomine võib kahjulik olla? Vahel joob vett, ka täismahla, muidu jooke ei tarbita. 1 liiter piima kulub kindlasti päevas.

Teine küsimus seoses probiootikumidega ja neid sisaldavate toodete kohta – kas kasulikke baktereid sisaldavate jogurtite igapäevane tarbimine (nomraalses koguses) võib pärssida lõpuks normaalse mikrofloora tööd seedeelundkonnas?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

1 liiter piima päevas 4-aastasele lapsele on kindlasti liiga palju. Soovituslik oleks umbes 2 klaasi vedelaid piimatooteid päevas, mitte rohkem. Lisaks võib süüa ka veidi juustu, kohupiima, kodujuustu, jogurtit. Kui laps joob liiga palju piima, siis ta ei jõua süüa teisi toite, mida ta vajaks ja niimoodi võivad tal jääda saamata vajalikud toitained, mida need teised toidud (nt puu- ja köögiviljad, liha, kala, leib jne) sisaldavad. Janu kustutamiseks on kõige parem vesi. Mahl sisaldab küll mõningaid vitamiine, kuid ka seda ei soovitata üle 1-2 klaasi päevas.
Probiootikume sisaldavad tooted tõepoolest toetavad soolestiku mikrofloorat, kuid seda pole veel välja selgitatud, et mis juhtub inimeste soolestiku mikroflooraga, kes tarvitavad probiootikumidega tooteid igapäevaselt ja suurtes kogustes ning siis ühel päeval nende söömise katkestavad. Selline oht, et see siis iseseisvalt enam toimida ei suuda, on täiesti olemas. Kuna toitumises kehtib mitmekesisuse põhimõte, siis inimesi, kes söövad mitmekesiselt, sealhulgas ka mõõdukalt probiootilisi tooteid, ei tohiks selline võimalik oht ähvardada.