Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

14. aprill 2011

Toit ja toidu valmistamine

Minu 19-aastane poeg armastab juua apelsinimahla. Märkan, et kui tal on trenn või palav ilm, siis kulub tal seda isegi 2 liitrit. Kas sellistes kogustes apelsinimahla joomine on ikka tervislik? Kas peaks jooma erinevaid mahlasid või ei tohiks üldse nii palju mahla tarbida? Kas võite nimetada, mille järgi ma üldse poest mahla valima peaksin?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Ühegi toiduga, olgu ta kuitahes “tervislik”, ei tohiks üle pingutada. 1-2 klaasi mahla päevas on kindlasti soovitatav, kuid sellest suuremad kogused enam mitte. Samuti võiks mahlasid varieerida, mitte kasutada kogu aeg ühte ja sama mahla. Inimene peab toituma mitmekesiselt. Kui juua nii palju apelsinimahla, siis võib sellel olla 2 peamist tagajärge. Esiteks, inimene ei pruugi enam jaksata süüa-juua teisi talle vajalikke toite. Teiseks, kui apelsinimahla juuakse lisaks tema tavapärasele toitumisele ja sellest saadud energiat ei kulutata ära, võib olla tulemuseks ülekaal. Kahest liitrist apelsinimahlast võib saada üle 800 kcal, mida on päris palju. Parimaks janukustutajaks on siiski vesi. 
Kui poest mahla valida, siis tuleks eelistada nn täismahla või nektarit. Mahlajookides võib mahla enda sisaldus olla väga väike, kuid see-eest võib sinna olla lisatud palju suhkrut ja ka lisaaineid. Ka nektarite puhul tasuks sellele tähelepanu pöörata. Pigem osta tavalist mahla ja seda veega lahjendada ning vajadusel vähese hulga suhkruga magusamaks teha.