Toitumine ja tervis

Anonüümne

23. veebruar 2014

Toitumine ja tervis

Mina olen 83 a. vana . Mul on seedimisega probleemid,küll kõht kinni -küll kõht lahti.
Diagnoosiks on : maohaavandid.kõrge happelisus
Küsimus: Kuidas peks toituma , mida tohib , mida ei tohi süüja.
lugupidamisega , Helmut

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Mao- ja sooletegevuse aeglustumine on seotud ealiste iseärasustega. Mao normaalne keskkond ongi happeline, ja vajalik toidu eelseedimiseks.
Seedehäired on sageli seotud mittetäieliku toitainete imendumisega peensoole või jämesoole osas.
Soovitan toidu valmistamisel jälgida toiduhügieeni reegleid:köögiviljad, puuviljad ja marjad pesta hoolikalt, vajadusel kupatada. Teiseks, süüa toite, mis on keedetud, aurutatud, hautatud või ainult kergelt praetud ja siis hautatud. Ei sobi hapukapsas, seened, värskekapsassalat, värske paprika ja kaalikas, tomat, hapud mahlad, konserveeritud ja marineeritud toidud. Soovitan hommikuti juua ühe toore kartuli mahla 50 ml. Sobivad erinevad pudrud, keedetud punapeet või kõrvits, kõik piimatooted, kohupiim, muna jt. Pudrule lisada taimseid õlisid 1-2 tl päevas, taimeteed. Juua 1-2 klaasi vett enne sööki või toidukordade vahel (näiteks kurgivesi). Kogu päevane vedelikuvajadus koos söödud toidu vedelikuga oleks vähemalt 2 liitrit. Kui te sööte 4-6 korda päevas, siis toiduga saate 1 liitri vedelikku, ülejäänud osa vedelikust saate jookidest (vesi, taimetee, piim, pett, mahl, kissell jms) arvelt.
Abi on ka kindlasti ravimitest. Soovitan maohaavandi edaspidise raviplaani osas registreerida perearsti või gastroenteroloogi vastuvõtule.