Varia

Anonüümne

20. september 2013

Varia

Tere!
Milline on toitumisteadlaste seisukoht selle väite osas, et teatud veregrupiga inimesel tekib ainult sellele veregrupile ebasobivate toitude tarbimisel organismis ohtlikud ühendid. Näiteks A-grupi vere puhul ei tohiks süüa liha, nisu, vaid proteiiniallikaks peaks olema pigem soja ja nisu asemel peaks kasutama riisi, tatart, kaera.
Sarnane on ka nn Role-dieet – väide, et inimesel võib olla varjatud toidutalumatus, mis põhjustab erinevaid terviseprobleeme, sest organism saab vale asja süües lisakoormuse. Või näiteks väide, et autistide menüüst nisu asendamine muu teraviljaga aitab nende haiguse vastu.
Milline on teie arvamus? Kas neis väidetes on tõetera sees ja milline see tõetera siis oleks:)
Tänan.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele küsimusele vastab seire- ja hindamisosakonna juhataja Eha Nurk: “ABO veregrupi süsteemil põhinevaid dieete on viimasel kümnendil püütud esile tõsta kui tervist toetavaid ja haigusi ennetavaid.  Kõige edukam propageerija on olnud P.J. d’Adamo, kelle raamatuid veregrupidieedist on müüdud  üle maailma mitmeid miljoneid eksemplare, mis viitab selle dieedi populaarsusele ja tuntusele. Samas ei ole veregrupidieetidele, mis on pea kaks kümnendit juba turul olnud, senini suudetud  luua tõsiseltvõetavat ja usaldusväärset teaduslikku tausta.  Seega võimalikud seosed teatud toitude tarbimisel või mittetarbimisel kindla veregrupiga inimestel on pigem juhuslikku laadi ning veregrupidieetide kohta ei ole siiani tulemusi, mis kinnitaksid väidetavaid seoseid.
On küll teada, et teatud veregrupiga inimesed on vastuvõtlikumad mõnedele haigustele ja samas on ka teada, et nende haiguste ja teatud toitude tarbimise vahel on seos, kuid siiani pole tõendust selle kohta, et oleks seosed kindla veregrupi ja toitumise vahel. Näiteks ei ole võimalik kinnitada väidet, mida veregrupidieedi raames esitatakse: teatud kindla veregrupiga inimesel tekivad ainult sellele veregrupile omaselt ebasobivate toitude tarbimisel organismis ohtlikud ühendid ning mõne teise veregrupiga inimestel neid ei teki. 
Üldjoontes on veregrupidieedis ka palju häid soovitusi. Veregrupidieedi toitumissoovitused ja ka (meditatiivsed) liikumissoovitused, sõltumata veregrupist, on paljuski tervist toetavad ja enesetunnet parendavad ning seetõttu suure tõenäosusega ei ohusta need kellegi tervist. Ei pane sugugi imestama, et on ka väga palju inimesi, kes tunnevad, et nad on abi saanud veregrupidieedist. Võib aga arvata, et need samad inimesed oleksid saavutanud sama tulemuse, kui nad oleksid järginud lihtsalt hästi-tasakaalustatud tervisliku toitumise põhimõtteid ja seda isegi siis, kui nad tarbiksid mõõdukalt toiduaineid, mis veregrupidieedi puhul oleksid neile väidetavalt vastunäidustatud (näiteks on kahetsusväärne, kui rukkileib jääb menüüst veregrupidieedi ajendil välja).”