Söömishäired

Anonüümne

7. oktoober 2012

Söömishäired

Tere,
Ma olen 20 aastane tütarlaps, 168 cm pikk ja kaalun 94 kg. Kaaluga on probleeme olnud terve elu, kuid kunagi varem pole ülekaal olnud nii suur, nagu praegu. 2 aastat tagasi kaalusin näiteks 75 kg, mis oli minu jaoks enamvähem OK. probleem on selles, et ma ei suuda oma söömist ohjeldada. Igal hommikul ärkan mõttega, et täna alustan normaalse toitumisega aga kui hommikusöögi ära söön, saan aru, et jälle ma õgisin endale sisse 4 võileiba, suure klaasi mahla ja magusa kakao. Ma nagu ei saa aru sellest mida ma omale suhu pistan enne, kui olen selle juba alla neelanud, või siis, kui saan aru muutun enda peale vihaseks, kui mõtlen, et ei tohi seda asja süüa, mille järele isu on. probleem ongi just õgimises. Vahel ma söön salaja, seda juhtub eriti siis kui ma veedan nädalavahetusi kodus vanemate juures, ma ei taha, et mu isa näeks, et ma söön, kardan, et tal on niigi häbi minu pärast. Ma ei tea kelle poole oma probleemiga pöörduda, kuid on selge, et ise ma sellega toime ei tule.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Teie kirjelduse põhjal võib kahtlustada, et tegemist on psüühilise probleemiga. On olemas selline toitumishäire nagu binge. See tähendab, et inimene ei suuda oma söömist kontrollida ja sööb korraga suuri koguseid. Teie poolt mainitud kogused ei ole küll nii suured, kuid siiski paneb mõtlema see, et Te ei suuda seda ohjata. Selline toiduvajadus võib viidata ka mõne olulise toitaine puudusele organismis, mida siis organism üritab “sööma sundimisega” saada. 
Kõigepealt soovitaksin Teil hakata pidama toidupäevikut. Võtke endale esialgu eesmärgiks süüa iga päev umbes 2000 kcal eest toitu. Sööge kolmel põhitoidukorral, vahele väikesed ooted. Ärge jätke pikki toiduaegade vahesid. Võimalusel isegi planeerige oma toitumist ette ning katsuge sellest kinni pidada. Kui kõht läheb siiski vahepeal tühjaks, lubage endale ainult magustamata taimeteed või köögivilju. Proovige süüa niimoodi, et nädala või kümne päeva keskmiselt vastaksid saadud valkude, rasvade ja süsivesikute osatähtsused energiast soovitustele. Samuti, et toidust oleks kätte saadud vajalik kogus kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Kui saate sellega hakkama, siis võiksite tasapisi hakata päevast energiatarbimist vähendama (seejuures jälgides kogu aeg, et vajalikud toitained oleksid kätte saadud), kuid mitte väga järsult ning mitte langetada päevast tarbimist alla 1600 kcal. 
Kui tunnete, et selle kõigega siiski hakkama ei saa, siis üks võimalus on küsida abi toitumishäiretele spetsialiseerunud asutusest – Tallinnas tasuline OÜ Sensus ja Tartus Tartu Ülikooli kliinikumi Psühhiaatriakliinik.