Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

14. oktoober 2012

Toit ja toidu valmistamine

Kuidas peaksin toituma, kui olen taimetoitlane, ei tarbi alkoholi ja püüan vältida ka mune. Armastan magusat ja kohvi. On kõrge vererõhk ja ülekaal.
Toitu teen kodus ja võtan tööle kaasa. Pikkus 159 ja kaal 78. Vanus 51 a.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Päris hästi ei saa aru Teie taimetoitluse eesmärgist. Enamikul on kaks eesmärki – kas loomade kaitsmine või siis on hakatud taimetoitlasteks tervislikel kaalutlustel. Seda viimast te vist teinud ei ole, kuna sööte ilmselt üsna palju magusat.
Kui inimene hakkab oma toidus vältima loomseid toite ning ei mõtle hoolikalt oma toiduvalikut läbi, siis üsna pea jääb tal vajaka paljudest toitainetest – asendamatud amino- ja rasvhapped, raud, tsink, kaltsium, D-vitamiin, ka paljud B-grupi vitamiinid. D- ja B12-vitamiini ei ole võimalik saada taimsest toidust, neid peaksite kindlasti võtma juurde toidulisandina, kui Te ei söö kala ja piimatooteid. Selleks, et teraviljatoodetes olevat rauda paremini kätte saada, peaksite pöörama tähelepanu sellele, et saaksite piisavalt C-vitamiini.
Soovitan Teil kõigepealt oma menüüd umbes 10-15 päeva jooksul analüüsida ning vaadata, milliste toitainete saamine jääb nende päevade keskmiselt alla soovituse. Edasi proovige oma menüüd parandada, lisades sinna taimse päritoluga toite, mis tagaksid puuduolevate toitainete saamise. Hästi oluline on täisteratoodete, erinevate puu- ja köögiviljade (sh kaunviljade ja sojatoodete), aga ka pähklite-seemnete söömine. Magusasöömist peaksite aga kindlasti piirama, et kaalu kontrolli alla saada.
Kui toitumise muutmisega ei ole võimalik kõiki toitaineid kätte saada, peaksite mõtlema toidulisandite peale. Konsulteerige kindlasti apteekri või arstiga, milliseid toidulisandeid kasutada, et neist ka kasu oleks. Erinevate toitainete defitsiit mõjutab ainevahetust ning võib tuua endaga terviseprobleeme.