Varia

Anonüümne

12. jaanuar 2015

Varia

Tere!
Kõigepealt mainiks ära, et toitumisprogramm on väga mugav, põhjalik ning suurepärane abivahend igaühele!
Leian aga, et oleks väga huvitav ning kasulik, kui saaks muuta teiepoolse toitumissoovituse (süsivesikud 50-60%, rasvad 25-35%, valgud 10-20%) osakaalusid, mis hetkel on jäigalt paigas. Seda enam, et viimasel ajal räägitakse üha rohkem süsivesikute sh. suhkrute liiga suurest osakaalust toiduvalikus. Lisaks oleks hea muuta etteantud protsente, võttes võttes arvesse dieeditüüpe, treeningplaani vms.
Mis oleks teie seisukoht selles osas?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele küsimusele vastab Tervise Arengu Instituudi Mittenakkushaiguste ennetamise osakonna juhataja Anneli Sammel: “Nutridata toitumisprogramm tugineb tõenduspõhisusele (selles olevad andmed on läbinud toitumisalaste teadusuuringute kindla metoodika järgi tehtud kontrolli). Eesti riiklike toitumissoovituste tõenduspõhisus tagatakse Põhjamaade metoodika alusel ja seisukohad on riiklikult tunnustatud. 
Nutridata on aluseks mitmete  seadusega reguleeritud menüüde (näit. koolilõuna) koostamisele ja seetõttu me teie poolt pakutud lahenduse järgi programmi muuta ei saa. Samuti kaotaksid tõenduspõhised soovitused oma mõtte, kui iga üks erinevalt neid saab kasutada. Erivajadustega menüüde (näit diabeetikutele) koostamiseks tuleks teha eraldi IT arendus, kuid paraku ei ole see meile hetkel kasutadaolevate ressursside juures võimalik.