Varia

Anonüümne

15. august 2011

Varia

Tere!
Kas jäätis võib olla kaalulangetaja ?
Kas jäätis võib oma külmusega seedimist rikkuda kui seda regulaarselt süüa ?

Mis oli nendes margariinides /nt. Keiju jne/ halba (kunagi kuulsin, et pidid need tervisele kahjulikud olema aga kuidas ei mäleta)?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Infot jäätise kaalualandavast efektist võib ilmselt selgitada sellega, et külm toit vajab seedumiseks veidi enam energiat kui soe või toatemperatuuril olev toit. Samas on see “enam energiat” ikka väga väike võrreldes selle energiaga, mida me jäätisest saame. Jäätise külmus ei riku seedimist, küll aga sisaldab jäätis palju suhkrut ja rasva ning regulaarsel söömisel võib olla kaks tagajärge. Esiteks, kui jäätist süüakse lisaks tavapärasele toitumisele ehk energia saamine ületab soovitusliku, siis võib tekkida ülekaal. Kui aga jäätist süüakse teiste toiduainete asemel (puu- ja köögiviljad, kala, täisteratooted jne), siis jääb organismil puudu neist toitainetest, mida saaks söömata jäänud toitudest. 
Margariinide puhul kardetakse nende transrasvhapete sisaldust, kuid määrdemargariinide puhul (eriti Soome omad) ei tohiks see olla probleemiks. Teine on nende üsna suur lisaainete sisaldus. Seega, iga toidu mõõdukas tarbimine on kõige mõistlikum.