Toitumine ja tervis

Anonüümne

14. aprill 2012

Toitumine ja tervis

Tere
Kas Eestis tegutseb ka selliseid toitumisnõustajaid, kes oskavad nõu anda ka eakatele inimestele ? Peamiselt vaevab vanemat meesterahvast põhiliselt liigne kõhikinnisus. Sügavamat haiguseuuringut ei vaja, uuringud on tehtud. Traditsioonilisi nõuandeid on järgitud nagu suur vedeliku tarbimine, rasvaste toitude vähendamine ja erinevate puuviljade igapäevane tarbimine, igapäevane liikumine. See aga suurt muutust pole andnud. Mis aitaks leevendada seda probleemi – mingi radikaalsem toiduvalik (taimetoitlus) ?
Aitäh

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Kardan, et ainult eakatele spetsialiseerunud toitumisspetsialiste Eestis ei leidu. Eakad võtavad tihti erinevaid ravimeid ning lisaks ealistele muutustele on just ravimid tihti need, mille ühe kõrvaltoimena võib tekkida kõhukinnisus. Kõhukinnisuse vastu võitlemiseks peab toiduga saama piisavalt kiudaineid (täisteratooted, puu- ja köögiviljad) ja vedelikku ning liikuma. Kuna neid õpetusi olete järginud ja paremaks ei ole läinud, siis tuleks arstiga arutada võimaliku ravimi määramise üle, mis aitaks kõhukinnisuse vastu. 
Taimetoitlust ei soovitaks, sest kui inimene välistab oma toitumises kõik loomsed toidud, siis isegi väga mitmekesise ja läbimõeldud toitumise juures võib tal jääda vajaka väga paljudest vajalikest toitainetest (D- ja B12-vitamiinid, raud, kaltsium, tsink jt).