Toitumine ja tervis

Anonüümne

12. juuni 2014

Toitumine ja tervis

Tere

Kalkulaatori abil määrasin oma päevaseks saadud energiaks 2630 kcal. Soovituslik on 1940 kcal. Minu pikkus on 174 ja kaal 56. Viimase kolme aastaga olen kaalus kaotanud 4 kg, sellest suure osa rasvana. Haigused: Crohni tõbi ja sapiteede krooniline põletik. Mõlemad haigused on kontrolli all, st enamasti remissioonis. Arstide sõnul ei peaks mul olema toidu omastamisega probleemi, ei maksa, kõhunäärme ega soole poolt. Ometigi ei õnnestu mul kaalus juurde võtta… Olen sel teemal suhelnud TÜK dietoloogiga, aga nõu ei saanud.

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Morbus Crohni korral ei ole olemas ideaalset kõigile sobivat dieeti. Soovitan toituda mitmekesiselt, kuid vältida neid toiduaineid, mis võivad põhjustada seedehäireid (gaasid, kõhuvalu, kõhulahtisus). Ei soovita  liiga rasvaseid toite, mis on praetud margariin ja võiga.  Ei sobi liiga magusad kõrge rasvasisaldusega magustoidud  ja lisandid. Ettevaatlik tuleb olla toitudega, mis on kiudaineterikkaid  ja sisaldavad seemneid, terasid, taimede kestasid, ka popkorn. 
Crohni tõve korral süüa korraga väiksem portsjon, kuid sagedamini. Toidukordi võiks olla  päevas 5-6. Toidule lisaks soovitan tarvitada vitamiini D ja B-rühma vitamiine, eriti B12. Mineraalainetest on olulisemad kaltsium, magneesium, kaalium, raud. Kui kehakaalu languse põhjuseks on madal toiteväärtus, siis soovitan menüüd mitmekesistada ja suurendada toidukordade arvu ainult teile sobivate toiduainete arvelt.