Toitumine ja tervis

Anonüümne

29. august 2014

Toitumine ja tervis

Tere!

Isal eemaldati magu.
Süüa tuleb tihti, aga vähe. Kuid mida võib süüa,seda ikkagi ei tea.
Kas tohib tarbida piima ja piimasaadusi ning heeringat ?
Missuguseid puu- ja köögivilju võib süüa?

Ette tänades,

ülle Nelis

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Mao täieliku eemaldamise korral sobivad püreeritud toidud. Piim toidu sees või joogina on lubatud, kui ei esine laktoositalumatust. Kõige paremini sobivad hapendatud piimatooted (rõõska piima parem mitte), jogurtid, juust, kohupiim. Sobivad munavõi, juustuvõi, heeringavõi, pasteet jne. Ei sobi teraviljade, marjade, puuviljade ja seemnete kestad, kalaluud jms. 
Suu kaudu toitumisel on tähtis ka toidu maitse, seepärast toit peab olema maitsestatud, poolvedel püreeritud, soola mõõdukalt. Korraga söödavad toidukogused on vähendatud (200-300 g), aga toidukordade arvu suurendatakse (6- 8 korda päevas). Toidukordade vahe vähemalt 1,5 tundi.
Toidu toitaineline koostis ja toiteväärtus peab tagama vähemalt 2000 kcal päevas. Menüü energiasisalduse  tõstmise eesmärgil kasutada täiendavalt kindlasti toidulisandeid (1-2 x päevas), mis on mineraalainete ja vitamiinidega rikastatud. Toidu tõhustamiseks  ja alatoitumise vältimiseks soovitan kasutada apteekides müügil olevaid ja meditsiinilisel näidustusel kasutamisvalmis energia- ja valgurikkaid jooke (Nutricomp Drink 200 ml, Nudridrink 200 ml, Nutridrink compact protein 125 ml).