Varia

Anonüümne

11. märts 2011

Varia

Tere, hiljuti avastati mul sapikivid. Olen 23 aastane normaalkaalus naine. Perearst soovitas üldiselt, et tarbiks vähemrasvaseid ja praetud toite. Süüa rohkem toorest ja eelistada keedetud ja hautatud toite. Kas lisaks neile on veel soovitusi mida peaks jälgima? Kohati mõned toitud ajavad kõhu korrast ära. Eriti mõned piimatooted, aga mitte värske piim, mis välistab laktoositalumatuse. Kas seoses sapikividega peaks veel kuidagi toitumist piirama ja kas on üldse võimalik nendega elu lõpuni elada kui natuke toitumist jälgida või peaks ikkagi arvestama sellega, et kunagi tuleb need eemaldada?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele küsimusele vastab Tartu Ülikooli Kliinikumi dieetarst Liidia Kiisk: “Toitumine sapikivitõve korral sõltub sellest, millised vaevused ja haigustunnused ehk sümptomid patsiendil esinevad. Sapikivitõve korral esinevad kaht laadi sapikive: pigment- ja kolesterool- või segakivid ning sapikivitõbi on ägeda või kroonilise kuluga. Dieetravil haiglas määratakse menüü vastavalt haiguse iseloomule. Kodus süües inimesed sageli alateadlikult muudavad oma söömisharjumusi, kuna mõni toit või toiduaine põhjustab meteorismi ehk gaase, iiveldust, kõhupuhitust või ei meeldi toidu maitse. 
Esmased toitumissoovitused sapikivitõve korral:
* keelatud on praetud toit,
* keelatud on rasvane liha (liiga palju küllastunud rasvhappeid),
* vähendada kolesteroolitarbimist,
* suurendada kiudainete tarbimist (teraviljatooted, puu- ja köögiviljad),
* toit olgu mitmekesine ja tarbimine mõõdukas,
* küpsetamine ja hautamine parandab seedivust,
* mittesoovitatavad on gaase moodustavad toiduained ja neist valmistatud toidud,
* vältida rikkaliku eeterlike õlide sisaldusega puu- ja köögivilju,
* mõned toiduained ei sobi suurtes kogustes, küll aga mõõdukates,
* süüa tihemini ja korraga väiksemaid koguseid,
* mitte süüa enne magamaminekut.
Gaaside teket soodustavad: kuivatatud oad, herned, oasupp, hernesupp, kaalikas, rõigas, värske kurk, tomat, mais, mugulsibul, õun, pirn, apelsin, kiivi, maasikas, melon, redis, paprika, hapukapsas, hapukurk, maks, toores munakollane, pähklid.
Mittesoovitatavad toidud: praetud kartulid, friikartulid, rasvas praetud pannkoogid, sõrnikud, makaronid, rasvane hapukoor, majonees, halvaa, rasvased vorstid, suitsusink ja suitsukala, rasvased põhiroad, lihapirukad, pizzad, väske sai, kreemikoogid, värske hapendatud leib, süsivesikuterikkad joogid, limonaadid jt gaseeritud joogid, alkohol, õlu, külmad joogid, jäätis, naturaalsed mahlad (eriti õuna-, apelsini-), suhkruasendajad: sorbitool, ksülitool, maltitool, aspartaam, oakohv, vürtsitatud toidud
Väga ekstreemsed st liiga vürtsikad toidud võivad sapikivide liikumist soodustada ja valu anda. Kui kirurg soovitab operatsiooni, siis tuleb see teha.”