Toitumine ja tervis

Anonüümne

3. juuni 2012

Toitumine ja tervis

Tere ei oskagi kus pihta hakata… olen II tüübi diabeedik, 2010 a. tehti mul Bypass operatsioon, võtsin kaalust alla 40kg ja suhkrutaseme sain normi. Kuid peale op. hakkasid ilmnema probleemid, pikaajalised krambid, külmatunne ja verenäitajad olid halvad, suured puudused vitamiinide ja mineraalide osas. Kuigi võtsin ja võtan neid igapäevaselt vastavalt arstide ettekirjutusele. Hambad lagunevad, mu ilusatest pikkadest paksudest juustest on järgi veerandik. Pidevalt on külm ja kuiv, toitun vastavalt arstide nõuannetele, kuid pole kasu, sooltest ei imendu piisavalt kasulikke aineid. Kaal küll enam ei lange, kuid ma olen nagu vanaks jäänud,näost hallikasvalge, kortsus, kuigi olen alles 40nd. Mida siis ma tegema peaks?

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Sellele küsimusele vastab Tartu Ülikooli Kliinikumi dieetarst Liidia Kiisk.
Sellele probleemile on olemas lahendus, kui suudate oma söödud toidukoguste kvaliteeti jälgida ja lisaks tarvitada mineraalainete ja vitamiinide preparaate. Soovitan regulaarset koostööd raviarstiga või endokrinoloogiga, et kontrollida parathormooni (kõrvalkilpnääre hormoonide) taset, määrata luutihedust (densitomeetria), teha vereproove teatud sagedusega.
Valgu, rasvade, kaltsiumi, magneesiumi, foolhappe, D-vitamiini, rasvlahustuvate vitamiinide (A, D, E, K) jt defitsiit võib tekkida ka siis kui ei ole imendumishäiret.
Toidulisandid (meditsiinilistel näidustustel) sobivad, kuna maailmas tehtud uurimustööd näitavad, et ainevahetus ehk metaboolsed protsssid toitainete omastamisel vajavad aega muutustega kohanemiseks.
Toitumise osas soovitan süüa sagedamini, väikeste kogustega (5-6 korda päevas).
Tarbida kindlasti piimarasva, muna, munakollast, kala, liha, toormahlasid, püreesuppe jne.
Valgupreparaate (Protifar jt) lisada toidule 3-4 g x 3 päevas
Omega -3, – 6 rasvhappeid
Sobivad ka linaseemneõli, kalaõlid jt
Apteekides on müügil toidulisand nn Nutridrink 200 ml (päevas võib tarbida kuni 3 pudelit). Soovitan küsida nimetatud toidutõhustusjooki hankivate firmade BBraun Medical OÜ või Nutrikaubandus AS müügijuhtide käest, kas saab soodsama hinnaga osta kui apteekides.
See on hea näitaja, et kaalulangus jäi püsima.
Soovitan koheselt raviarsti poole pöörduda, et teha vajalikud täiendavad vere biokeemilised analüüsid ja selgitada, milliseid ja millistes kogustes vitamiinide ja mineraalainete preparaate te peate võtma põhitoidule lisaks.

Lisasin ka ühe artikli, et saate lugeda ka teaduspõhist kirjandust kui tunnete huvi: Micronutrient deficiencies after bariatric surgery.