Toit ja toidu valmistamine

Anonüümne

14. aprill 2012

Toit ja toidu valmistamine

Tere!

„Eesti toitumis- ja toidusoovitustes 2006“ on kirjas: „Mittetäisväärtuslikud valgud on sellised, kus mõni asendamatu aminohape puudub või seda on ebapiisavas koguses. Sellised on enamus taimseid valke: teraviljade, kaunviljade valgud“ (lk 25). TAI toidu koostise andmebaasis ei ole toodud andmeid erinevate toiduainete aminohappelise koostise kohta, küll aga võib vastavaid andmeid leida nt USA Põllumajandusministeeriumi (USDA) analoogsest andmebaasist (http://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/list). Sellest andmebaasist järeldub, et KÕIK taimsed toiduained, mis vähegi valke sisaldavad (nt kõrgrafineeritud toiduained nagu suhkur ja taimsed õlid ei sisalda valke), sisaldavad KÕIKI asendamatuid aminohappeid vähemasti mingiski koguses. Kas Teie oskate öelda, millest tuleneb see nii laialtlevinud arusaam taimsete toiduainete aminohappelise koostise kohta, mis on ilmselgelt vastuolus erinevate toiduainete toitainelist koostist puudutavate uurimuste tulemustega? Kas teate nimetada mõnda rafineerimata taimset toiduainet, kus mõni asendamatu aminohape täielikult puudub?

Ette tänades!

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Enamik toitude toitainelise koostise andmebaase ei anna üldse informatsiooni erinevate aminohapete sisalduse kohta toidus. Vaatasime Teie poolt soovitatud USA andmebaasi toitude andmeid ning tõepoolest, kõikides ettesattunud taimsetes toitudes leidus kõiki asendamatuid aminohappeid – kui saab leidumiseks nimetada näiteks 1 mg aminohapet 100 grammis toidus (selline kogus katab umbes 0,1% päevasest vajadusest).   
Lisan siia ka võrdluseks tabelid, kus on näha, kui palju sisaldavad asendamatuid aminohappeid erinevad taimsed ja loomsed toidud ning kui palju üht või teist aminohapet saada soovitatakse.
 

Tabel 1. Asendamatute aminohapete sisaldus 100 grammis taimsetes toiduainetes


Tabel 2. Asendamatute aminohapete sisaldus 100 grammis loomsetes toiduainetes


Tabel 3. Asendamatute aminohapete päevased soovitused