Toitumine ja tervis

Anonüümne

30. juuni 2012

Toitumine ja tervis

Tere,

Alates 19. eluaastast on mul olnud probleeme kõhukinnisusega. Peale 10 aastat arstide vahel jooksmist ja pikki uuringuid soovitas minu sõbranna jätta ära piimatoodete söömise mõneks ajaks. Peale 2-nädalast katsetamist kadusid kõik vaegused. Alates sellest ajast ei tarbi ma enam rõõska piima, küll aga juustu, hapukoort ja aega-ajalt keefiri. Mõned aastad peale seda sündis mu esimene laps. Sellest hetkest hakkas mu näonahk muutuma punetavaks ja tekkima vesivillid. Eriti hulluks läks põletik näo peal peale teise lapse sündi kaks aastat hiljem. Samuti hakkasid mind häirima alakõhu valud. Mul oli neid ka varem, kuid mitte nii tugevaid ja nii tihti. Ette sai võetud mitmeid arstil-käike. Tehtud sai mitmeid analüüse ja uuringuid, kuid selgust ei mingit. Samuti tehti Tartus tsöliaakia test, kuid ka see oli negatiivne. Igaks juhuks lasin testida ka mitmeid allergiaid, kuna minu nina limaskeastad olid igapäevaselt turses. Eelmise aasta sügiseks oli olukord muutunud talumatuks, kuna kõhuvalude pärast tuli koju kutsuda kiirabi, kasutasin igapäevaselt ninaspreid, et hingata ja näonahk oli tulipunane ja ville täis. Taas kord kuulates oma sõbrannat jätsin oma toidust välja gluteeni. Mõne nädalaga taandusid villid, ninaturse alanes ja kõhuvalud kadusid. Kadusid ka hommikused kõhukrambid, mida olen kogenud aastaid – nii kaua kui ennast mäletan. Nüüd pool aastat hiljem olen prii kõhuvaludest ja nina läheb tursesse vaid vahel harva siis, kui joon klaasi veini. Samas aga tekib pidevalt näole vesiseid ville. Tundub, et selleks võivad olla erinevad toiduained, mida söön, kuid ei ole suutnud aru saada, mis täpselt võib olla ärritajaks.
Siit lõpuks ka minu küsimus – kas ja kus Eestis võiks teha toidutalumatuse testi, millele võib kindel olla. Olen uurinud erinevaid tasulisi võimalusi, kuid isiklik kokkupuude on olematu. Ehk oskate soovitada, kust võiks alustada, kuna oma katsetustele enam loota ei saa.
Ette tänades,
Kristi

Spetsialist vastab:Tagli Pitsi

Alustama peaks allergoloogi külastamisest, peale testide tegemist on võimalik anda ka toitumisalast nõu. Nahanähud üldiselt ei ole seotud gluteeni ega laktoosi talumatusega. Kui olete Tartu inimene, siis on soovitatav pöörduda abi saamiseks Maarjamõisa Polikliinikusse.