Menüü

Kui palju magusat võib süüa?

Täiskasvanul on olenevalt energiavajadusest (näiteks 2000 kcal või 3000 kcal) mõistlik süüa päevas kokku maksimaalselt 50-75 grammi ehk vastavalt energiasoovitusele umbes 10-15 teelusikatäit lisatud suhkruid. Lastele on soovituslikud kogused veelgi väiksemad.

Osa lisatud suhkrutest saadakse toidupüramiidi viie põhigrupi toitude koostisest, kuid kõige suurem osa saadakse üldjuhul toidupüramiidi tipuosast toidugrupist „Suhkur, magusad ja soolased näksid”.

Seetõttu antakse selles grupis olevate toitude tarbimiseks eraldi soovitused, mis võtavad juba arvesse seda, et lisatud suhkruid saadakse ka teistest toidugruppidest.

Sellest grupist ei tohiks täiskasvanud päeva jooksul kokku saada üle nelja, lapsed üle kahe portsjoni.

 Magusaportsjonite hulka tuleb arvestada ka ise toidu valmistamisel (näiteks putrudes, magustoitudes) ning jookide sees (näiteks tees, kohvis) kasutatud suhkru- ja meekogused. Samuti tuleb siia hulka arvestada suhkruga magustatud jogurtites ja kohupiimatoodetes sisalduv suhkrukogus, mis võib olla isegi kuni üks portsjon 100 grammi toote kohta.

Suhkru ületarbimise vältimiseks tuleb eelkõige piirata toidupüramiidi tipus asuvate toitude tarbimist.

Näide päevas kokku maksimaalselt lubatud neljast magusaportsjonist.

Miks peaks lisatud suhkrute tarvitamist piirama?
Kui süüa kestvalt liigselt lisatud suhkruid ja neid sisaldavaid toite, siis ei ole võimalik toituda mitmekesiselt ja tasakaalustatult ega kätte saada kõiki vajalikke toitaineid.