Menüü

Sool pakendi märgistusel

Toitumisteave on pakendil esitatud kas 100 g või 100 ml kohta. Lisaks võib see olla antud portsjoni või tarbimisühiku kohta. Toitumisteabes on kirjas info toidu energiasisalduse ning rasvade, küllastunud rasvhapete, süsivesikute, suhkrute, valkude ja soola koguse kohta.

Infot tootesse lisatud soola kohta leiab toidu koostise loetelust. Koostisosad märgitakse nende sisalduse alanevas järjekorras. See tähendab, et kõige suurema sisaldusega koostisosa märgitakse esimesena.

Naatriumi võivad sisaldada ka lisaained. Näiteks naatriumnitrit, mis tuleb märgistusel kirjutada kas „säilitusaine naatriumnitrit” või „säilitusaine E 250”.

Märgistusel esitatav soola kogus ei näita ainult tootesse lisatud soola, vaid ka kogu tootes sisalduvat naatriumi (kaasa arvatud looduslikult toidus esineva ja lisaainetes sisalduva naatriumi), mis arvutatakse ümber soolale valemiga:

1 gramm naatriumi = 2,5 grammi soola

Selline naatriumi väljendamine soolana aitab teha teadlikumaid otsuseid ning jälgida, et päevane tarbitav soola kogus ei ületaks 6 grammi.

Toitumisteabe esitamine 100 grammi ja tarbimisühiku kohta leiva näitel

Kui toit ei sisalda lisatud soola, siis võib pakendile olla märgitud, et soola sisaldus tuleneb ainult loodusliku naatriumi olemasolust.

Nimetuse ja tootele lisatud soola esitamine toidu koostisosade loetelus ning tootes sisalduva kogu naatriumi esitamine soolana broilerifilee näitel

Kui lihale (v.a hakkliha) on lisatud soola, siis peab see kajastuma toote nimetuses. Näiteks „maitsestatud sealiha” või „õrnsoolatud broilerifilee”. Hakkliha nimetuses ei pea viide soola lisamisele kajastuma, kui seda on lisatud alla 1%.

Viide „hakklihasegu” tähendab väga suure tõenäosusega, et tootesse on lisatud soola. Samas tuleb ka näiteks „koduse hakkliha” puhul kindlasti vaadata toote koostisosade loetelu, sest ka sellesse tootesse võib, aga ei pruugi, olla lisatud soola.

Nimetuse ja tootele lisatud soola esitamine toidu koostisosade loetelus ning tootes sisalduva kogu naatriumi esitamine soolana eri hakklihade näitel