Menüü

Energiajoogid

Energiajookide definitsiooni ei ole olemas, kuid tavaliselt loetakse nendeks mittealkohoolseid jooke, mis võivad endas sisaldada kofeiini ja/või teisi stimulante (nt tauriini), suhkrut, B-grupi vitamiine ja seda tihti kombineeritult teiste koostisosadega ning mida turustatakse kui stimuleerivaid, energiat andvaid ja sooritusvõimet parandavaid jooke.

Müügil on sadu erinevaid energiajooke, mille kofeiinisisaldus ulatub tagasihoidlikust 50 mg kuni murettekitava 505 mg purgi või pudeli kohta.

Nimetust „energiajook“ võib pidada petlikuks, sest energiajook ei anna organismile olulisel määral lisaenergiat. Küll aga aitab see ära kasutada organismi olemasolevaid energiavarusid.

Ainus energiat andev koostisosa energiajookides – sarnaselt karastusjookidega, on suhkur. 100 ml energiajooki sisaldab tegelikult umbes sama palju toiduenergiat kui tavaline karastusjook või apelsinimahl. Samas muutuvad üha populaarsemaks kunstlike magusainetega energiajoogid, mille energiasisaldus on nullilähedane.

Tihti aetakse omavahel segi energiajook ja spordijook. Spordijook sisaldab kaht iseloomulikku komponenti – süsivesikuid energiaallikana ja elektrolüüte higiga kaotatud mineraalainete korvamiseks. Energiajook sisaldab aga kofeiini, mis vastupidiselt spordijookidele soodustab vee eritumist organismist ja tõstab vererõhku.

Energiajookide koostisained

Enamik energiajooke sisaldavad kofeiini ning kombinatsiooni teistest komponentidest, sealhulgas glükuronolaktoon, taimsed stimulandid (guaraana, yerba mate), lihtsuhkrud...

Loe edasi

Energiajookide mõju tervisele

Arvatakse, et väikestes kogustes parandavad energiajoogid reageerimisaega, suurendavad aeroobset ja anaeroobset vastupidavust, vähendavad unisust autoroolis,...

Loe edasi

Soovitused energiajookide tarbijatele

Kuigi energiajooke reklaamitakse kui lisaenergia andjaid, siis tegelikult ei sisalda nad energiat rohkem kui tavaline karastusjook. Energiajookides leiduvad ained vaid...

Loe edasi