Menüü

Kehakuju

Üldiselt eristatakse 4 tüüpi kehakuju: õun, pirn, liivakell ja pulk. Ülakaalu ja rasvumise puhul võib rasv koguneda keha erinevatesse kohtadesse.

Selle järgi eristatakse õuna- ja pirnikujulist rasvumist. Õunakujulisel rasvumisel koguneb rasv kõhupiirkonda, siseorganite vahele ja rinnale. Vahel nimetatakse sellist rasvumist ka õllekõhuks, kuid tegelikult soodustab rasvumist igasugune alkoholi liigtarbimine. Selline rasvumine esineb rohkem meestel, aga ka vanematel naistel pärast menopausi. Uurimused on näidanud, et õunakujulist rasvumist põhjustab ka pikaajaline stress, mille põhjuseks peetakse stressi puhul erituvat liigset kortisooli.

Õunakujuline rasvumine on järgmiste haiguste riskifaktoriks:

  • südame-veresoonkonnahaigused,
  • diabeet,
  • kõrgvererõhk,
  • neerukivid,
  • dementsuse suurenemine vanemas eas,
  • rinnavähk naistel.

Raviks soovitatakse aeroobset treeningut, stressivähendavaid tegevusi ning vähendada igapäevast tarbitavat toiduenergiat.

Pirnikujuline rasvumine

Pirnikujulisel rasvumisel koguneb rasv reitele ja puusadele. Selline rasvumine on iseloomulikum naistele. Pirnikujulist rasvumist peetakse õunakujulisest vähem ohtlikuks, kuna rasv on kogunenud põhiliselt naha alla, mitte siseorganite vahele. Paraku on sellist rasvumist raskem likvideerida, sest vaatamata vähese energiasisaldusega dieedile ja kehalise koormuse tõstmisele kaob rasv kõige raskemini just reitelt.

Pulk-tüüpi kehakuju

Pilt-tüüpi kehakuju on poisilik, kitsa puusa- ja õlaümbermõõduga, talje ei eristu eriti puusavööst. Pulk-tüüpi kehakuju viitab alakaalule ja rühivigade ohule. Seetõttu tuleb selle kehatüübiga inimestel toitumisele tähelepanu pöörata, kaalus juurde võtta ning kindlasti treeningutega oma lihaseid kasvatada ja rühti mõjutada.

Liivakella-tüüp

Liivakella-tüüp on parim, ühtaegu nii naiselik kui ka mehelik kehakuju: laiad õlad, kitsad või õlgadega sama laiad puusad. See ei tähenda, et selle kehatüübiga inimesed ei pea oma toitumisele tähelepanu pöörama, vastupidi, et vorm säiliks, tuleb oma toitumist jälgida ja jätkata füüsiliselt aktiivsena.