Menu

Toitumise hindamine

Enne kaalulangetamise alustamist oleks soovitatav vähemalt nädala või veidi pikemagi perioodi jooksul analüüsida oma tegelikku toitumist. Selleks tuleks võimalikult täpselt sisestada Nutridata toitumisprogrammi kõikide söödud toitude ja joodud jookide kogused.

Programm on abiks ka neile, kes tahavad kaalu säilitada või lihtsalt tervislikumalt toituda. Programm arvutab välja sisestatud ajavahemiku jooksul saadud päevase keskmise toiduenergia ja näitab, millisest toidust saab palju, millisest vähem energiat. Toitumissoovitustes on esitatud ka see, kui palju päevasest toiduenergiast (%E) peaksid katma põhitoitained.

  • Süsivesikud, kui kõige tähtsamad energiaallikad, peavad andma kogu tarbitud energiast 50-60%.
  • Valgud kui organismi ehituses ja talitluses keskset rolli omavad toitained peaksid katma 10-20%.
  • Rasvad, samuti tähtsad energiaallikad, lisaks asendamatute rasvhapete ja rasvlahustuvate vitamiinide allikad, peaksid katma 25–35%E.

Programmi kasutades saate teada, kas teie toitumine vastab soovitustele – sisaldab piisavalt kiudaineid, vitamiine ja mineraalaineid. Programm võimaldab ka vaadata, palju kõigub erinevate päevade toiduenergia ja kui palju annab energiat ja toitaineid üks toidukord või isegi üks toit. Saate hea ülevaate tarbitud toiduainete kogustest – kas sööte piisavalt liha, kala, köögivilju ja teisi toiduaineid.

Toidukoguste määramiseks oleks kõige parem, kui kodus oleks kaal, millega söödavat toitu kaaluda, sest inimesed hindavad koguseid silma järgi reeglina üsna valesti. Söödud portsjonite koguseid saab määrata ka toitumisprogrammis esitatud piltide abil. Aga et õigeid toite sisestada, võiksite teada nende toiteväärtust (energia ja toitainete sisaldust), mis enamikel juhtudel on esitatud pakendatud toiduainete märgistuses 100 grammi toote kohta.

Kui te Nutridata andmebaasist sobivat toitu ei leia, siis rubriigis „Minu toidud” saate sisestada täpse toidu retsepti või lisada puuduoleva toiduaine andmeid.

Enne kaalualandamisega alustamist vaata ka üle oma köögiinventar. Võibolla on kasulik osta saumikser köögiviljadest püreesupi valmistamiseks või toidu aurus küpsetamiseks vajalikud seadmed.

Kui kodus on maiustusi või muid hõrgutisi, kingi need ära. Kui eneseanalüüs on tehtud, siis ei jäägi muud üle, kui toitumise muutmise ja kaalu alandamisega peale hakata. Jätkake toidupäeviku täitmist, siis näete kuidas teil läheb ning mida ja mis suunas toitumises muutma peaksite, et soovitud tulemusi saavutada.