Menüü

Lahjumisvahendid

Söögiisu vähendamine

Söögiisu vähendavate ravimite mõju inimese tervisele ei ole veel põhjalikult uuritud.

On ju söögiisu ja võime ladestada rasvavarusid olnud iidsetest aegadest inimese ellujäämise eelduseks. Seetõttu tegutsevad mitmed keha kemikaalid rasvade ladestumise ja söögiisu alalhoidmise nimel jätkuvalt väga tugevasti.

Seepärast kujutavad kõik söögiisu pärssivad ja rasvavarusid vähendavad ravimid potentsiaalset ohtu inimese tervisele ja neid ei soovitata pikaajaliseks tarbimiseks.

Ilmekaks näiteks söögiisu vähendavate ravimite kahjulikkusest on retseptiravim Rimonabant, mille kasutamine oli paar aastat lubatud Euroopa Liidu maades, kuid keelatud USA-s.

Üsna varsti pärast Rimonabanti müügiloa andmist ilmusid pressiteated, aga ka mõningate uurimuste tulemused, mis andsid alust arvata, et Rimonabantil on tunduvalt kahjulikumad kõrvaltoimed, kui kinnitasid tootjafirma poolt läbi viidud kliinilised katsed. Arvatakse, et see ravim mõjutab kesknärvisüsteemi ja võib tekitada tugevat depressiooni, millega võivad kaasneda enesetapukatsed.

Euroopa Liidus keelustati Rimonabant 2008. aastal.

Ainevahetuse kiirendamine, termogeneesi suurendamine

Termogeneesiks nimetatakse keha soojuse tootmise võimet.

Üks nendest ainetest, mis seda teeb, on kofeiin. Kofeiin on alkaloid, mida leidub umbes 60 taimes.
Kofeiini sünonüümid on guaranas leiduv guaraniin, tees leiduv teiin ja mates leiduv mateiin.

Kofeiin laguneb maksas ja üks laguprodukt – paraksantiin – suurendab rasvade lõhustumist ning rasvhapete kasutamist energiaallikana lihaste poolt. Kahjuks võib liigse kofeiini tarbimisega kaasneda mao ülehappesus, vererõhu tõus ja muud terviseprobleemid.

Mõni aeg tagasi tõdeti, et rohelisel teel on termogeensed omadused – tee katehiinid kiirendasid ainevahetust suurendades just rasvade lõhustumist. Nende omaduste tõttu reklaamitakse rohelise tee ekstrakte tihti kui kehakaalu vähendavaid ning rasvade ja kolesterooli imendumist takistavaid toidulisandeid. Kui tee joomine ei kujuta inimese tervisele ohtu, siis tee-ekstraktidega liialdamine võib tekitada tõsiseid probleeme.

USA Toidu ja Ravimiamet (FDA) kohustas lisama hoiatuse rohelise tee ekstrakte sisaldavate toidulisandite märgistusele: “Ettevaatust, tarbi koos toiduga. Harvadel juhtudel võib kahjustada maksa. Lõpeta tarbimine ja konsulteeri arstiga, kui ilmnevad maksahäired, näiteks kõhuvalu, tume uriin ja kollatõbi“.

Toitainete (rasvad, süsivesikud) lõhustumise ja imendumise pidurdamine

Orlistat, mis on tuntud ka Xenicali ja Alli nimetuse all, aeglustab toidurasvade lõhustumist. Kiudainete rikkad glükomannaani ja guarkummit sisaldavad toidulisandid pidurdavad süsivesikute lõhustumist ja imendumist.

Uurimused on näidanud, et ülalnimetatud lahjumisvahendite kasutamine vähendas mõnevõrra kehakaalu, kuid see taastus kiiresti peale lahjumisvahenditest loobumist.

Nende vahendite kasutajatel võib esineda kõhulahtisust, rasvlahustuvate vitamiinide imendumise vähenemist ja asendamatute rasvhapete defitsiiti.