Menüü

B1-vitamiin ehk tiamiin

 B1-vitamiinil on oluline roll süsivesikute ja osade aminohapete ainevahetuses organismis.

B1-vitamiini on peamiselt vaja:

  • rasvade, süsivesikute ja aminohapete normaalse ainevahetuse tagamiseks
  • närvisüsteemi, lihaste, sh südamelihaste normaalseks funktsioneerimiseks
  • maomahla normaalseks tekkimiseks

B1-vitamiini puudust soodustab rafineeritud toiduainete kasutamine, seega peaks eelistama täisteratooteid, sest need sisaldavad antud vitamiini tavatoodetest rohkem. Vitamiini pikemaajaline puudujääk põhjustab haigust nimega beri-beri. Täiskasvanutel hõlmavad selle sümptomid perifeerse närvisüsteemi ja südame talitlushäireid. Puuduse varaste sümptomite hulka võivad kuuluda anoreksia, kaalulangus, vaimsed muutused ja lihasnõrkus. Alkohoolikutel võivad tekkida seisundid nimega Wernicke entsefalopaatia ja Korsakovi psühhoos, mis on tugevasti seotud tiamiini puuduliku tarbimise ja/või vaegimendumisega. Lastel ilmnevad sümptomid kiiremini, on üldiselt raskemad ja võivad viia südamepuudulikkuseni.

Parimateks B1-vitamiini allikateks on seemned (nt, lina-, seesami- ja päevalilleseemned), pähklid (nt makadaamia-, maa-, pekani- ja parapähklid), nisuidud, pärm, sealiha, pudruhelbed, täisterapasta, täistera- ja seemneleivad, rupskid (keel, neerud, maks), linnuliha, täisterariis, kaunviljad.

Soovituslik päevane tarbimiskogus 1,1–1,4 mg sisaldub keskmiselt ühes alljärgnevatest:

  • 3 g maitsepärmis (pärmihelvestes)
  • 100 g päevalilleseemnetes
  • 140 g maapähklites

B1-vitamiini päevase vajaliku koguse saamiseks ei piisa paarist heast allikast, vaid süüa tuleb väga mitmekesiselt – kindlasti täisteraviljatooteid, seemneid, pähkleid, aga ka kala või (linnu)liha.

Päevane vajalik kogus B1-vitamiini (1,1–1,5 mg) on võimalik saada, kui süüa näiteks supilusikatäis päevalilleseemneid, supilusikatäis maapähkleid, 2 dl (kokku 130 g) keedetud täisteramakarone, 2–3 viilu (kokku 100 g) täisteraleiba, väike tükk (50 g) seafileed, 2 tl (10 g) kuumtöödeldud maksa, üks porgand (100 g), 2 dl (100 g) aurutatud brokolit ning kaks klaasi (kokku 400 g) piima.

* Kõik toitainelise koostise andmed pärinevad NutriData andmebaasist tka.nutridata.ee, versioon 11